Az egyesület célja, hogy elősegítse a természet-, társadalom- és humántudományok legkülönbözőbb területein dolgozó, bonyolult számításokat alkalmazó szakemberek módszertani együttműködését, közös szemlélet kialakítását, legyen szó akár mesterséges intelligenciáról, akár a tőzsdei folyamatok elemzéséről.
A tudományos számítások módszereit egyre szélesebb körben használja mind a tudományos, mind az ipari szektor. Azok a szakemberek, akik munkájukban napi szinten alkalmazzák módszereit, eltérő területeken dolgoznak, így nem sok lehetőségük van az együttműködésre, közös gondolkodásra. Ezt a problémát felismerve hozták létre az ország vezető kutatóintézeteinek és egyetemeinek munkatársai a szervezetet, amely a november 7–8. között megrendezett SciComp2023 konferencián mutatkozott be Budapesten.
„Azon dolgozunk, hogy segítsünk a kutatóknak, diákoknak és tanároknak abban, hogy jobban megértsék a tudományos számítások során használt kulcsfontosságú módszereket, és ösztönözzük az innovációt és a fejlődést az alap- és az alkalmazott kutatások területén” – mondta el az intézet céljairól Telcs András, a TSZI elnöke, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Komputációs Tudományos Osztályának vezetője.
„A tudományos számításokat számos tudományterület alkalmazza, legyen szó mesterséges intelligenciáról, kémiáról, fizikáról, matematikáról, közgazdaságtanról, szociológiáról, adatbányászatról, kvantuminformatikáról, robotikáról, tőzsdei folyamatok elemzéséről, vagy akár biológiáról és agykutatásról. A tudományos számítások fokozatosan önálló tudományággá válik, a szakemberek pedig erre a tendenciára szerettek volna reagálni az Intézet megalapításával” – hangsúlyozta Telcs András.
A képen a SciComp 2023 konferencia.