Megalakult a Holokauszt Emlékközpont baráti köre

Egyéb


Holokausztemlekkozpont_Baratikor_KissPeter_LevaiKatalin_SzekelyGabor_D__FO20080910044.jpg
Kiss Péter, Lévai Katalin és Székely Gábor, a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány kuratóriumi elnöke

(MTI) - A baráti kör alakuló ülésén, amelyen Lévai Katalin szocialista európai parlamenti képviselőt választották elnökké, Kiss Péter kancelláriaminiszter elmondta: a kör tagjai nem megkülönböztetni akarják magukat másoktól, hanem azt szeretnék, ha mások nem akarnák megkülönböztetni őket.  Mint fogalmazott, vannak, akik úgy gondolják, hogy lehetséges olyan magyar történelem, amelynek a holokauszt nem része. Aki így gondolja magát magyarnak, az téved - tette hozzá. Kiss Péter hangsúlyozta: a holokausztra emlékezni és emlékeztetni is kell.

 
A Holokauszt Emlékközpontban tartott alakuló ülésen a kancelláriaminiszter elmondta, hogy a többségi társadalom "megrendelése" a baráti kör szándékával áll összhangban, még akkor is, ha néha azok tűnnek többségnek, akik az utcán hangosan masíroznak. A csendes többség azonban a baráti kör oldalán áll - hangsúlyozta.
 

Lévai Katalin, a baráti kör elnöke úgy fogalmazott: nem akar olyan társadalomban élni, ahol békés felvonuláson kockakövekkel, mérgezett tojásokkal dobálnak, és ezt a véleménynyilvánítás egyik fajtájának tekintik, ahol kövekkel sebeznek meg saját szobájukban kisgyerekeket. Ehelyett - mint mondta - olyan társdalomban szeretne élni, ahol az igazságszolgáltatás meg tudja előzni az ilyen konfliktushelyzetek kialakulását, és ahol minden ember békében élhet. Lévai Katalin is hangsúlyozta, hogy a társadalomnak szembe kell néznie saját történelmével.

 
Talyigás Katalin szociológus, a baráti kör kezdeményezője kifejtette, hogy céljuk a Holokauszt Emlékközpont munkájának népszerűsítése, megerősítése, illetve hangsúlyozta, hogy fontosnak tartják megállítani a szélsőjobboldalt "szüleik emlékére, Magyarország békéjéért".