Megemlékezés a megújult Doni Emlékkápolnánál

Kultpol

 

(MTI) - A napenergia felhasználásával kivilágított zarándokhelyen - az emlékezők, hozzátartozók sokasága előtt - Karsai Béla, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör (HBTK) székesfehérvári szervezetének alelnöke, a Don-kanyar Kápolna Alapítvány elnöke hangsúlyozta: a Donnál elesett magyar honvédeknek, a tragikus sorsú 2. magyar hadsereg hőseinek emléket állító kápolna az első volt Magyarországon, amely "nem hagyta feledni a feledésre ítélteket".

 
Emlékeztetett rá, hogy felépítését 17 évvel ezelőtt a székesfehérvári Bobory Zoltán kezdeményezte. "Nem volt könnyű dolga, hiszen akkoriban még a 2. magyar hadseregről sokan csak mint egy fasiszta kormány rabló hadjáratában részt vett, majd gyáván megfutamodott seregéről beszéltek" - fogalmazott. Hozzátette: miután egyre többeket sikerült megnyerni az építés gondolatának, széleskörű társadalmi összefogás eredményeként 1993-ban elkészült, s az azóta zarándokhellyé vált emlékkápolna, ahol a minden esztendőben "kegyeleti máglyagyújtások, megemlékezések tágították és rendezték kollektív emlékezetünket".
 
A HBTK székesfehérvári alelnöke emlékeztetett rá, hogy a doni áttörésnél 100 ezer magyar katonát vesztettünk el. "A 2. magyar hadsereget cinikusan halálba hajszolták, majd fasiszta katonai szervezetnek kikiáltva tevékenységüket, a katasztrófát elhallgatták."
 
"A veszteség a mohácsi csatavesztésnél nagyobb méretű volt" - mondta. Úgy vélte, hogy a felújítás befejezése alkalmából tartott megemlékezés, "nem kései sirató", nem csak emlékezés, hanem ünnep is, mivel a mai nemzedék már tud hol emlékezni és emlékeztetni a Don kanyarnál elesett magyar hősökre és áldozatokra.
 
A felújítás befejezése és a halottak napja alkalmából Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök celebrált szentmisét, az emlékezők pedig a kegyelet koszorúit és virágait helyezték el a megújult emlékkápolnánál. A felújítás a HBTK székesfehérvári szervezete, a pákozdi és székesfehérvári önkormányzat, a Székesfehérvári Egyházmegye, a honvédség és a területet kezelő Vadex Zrt. együttműködésének, valamint széleskörű társadalmi összefogás eredményeként valósult meg. Az előtörlesztéshez szükséges összeget visszatérítendő támogatásként Székesfehérvár önkormányzata előlegezte meg.
 
A munkálatok eredményeként napenergiával működő díszkivilágítást kapott a kápolna, kijavították a tetőszerkezetét és a lemezburkolatokat, kiépítették a vízelvezető rendszert, s megteremtették a lehetőségét annak, hogy az emlékhelyre látogatók több nyelven is megismerhessék a doni katasztrófa körülményeit. Rendbe hozták és parkosították a kápolna környezetét, padokat és az emlékhely történetét ismertető táblát helyeztek el.