Megfogyatkoztak a zsidó családok Új-Delhiben

Kultpol

 

Új-Delhi apró imaháza több szempontból is eltér a hagyományos zsinagógáktól. Itt nem különítik el a férfiakat és a nőket, valamint nem tesznek különbséget a zsidó vallásba születettek és az áttértek között. A zsinagóga kapui nyitottak, a szertartásokat levezető személy sosem firtatja az előadáson résztvevők származását és felekezeti hátterét. 'Kicsiny közösségként nem lehetünk annyira szigorúak, ortodoxak' - vallja a közösség tiszteletbeli titkára, Ezékiel Izsák Malekar. Szerinte nyitottságuknak és liberális szemléletüknek köszönhetően maradt fenn a kicsiny közösség.

 

A zsinagógát és a hozzá csatlakozó temetőt az indiai állam adományozta az izraelita csoportnak 1956-ban. India szerte harmincnál több imaház szolgálja ki az ország területére először 2000 éve eljutó zsidó közösséget, amely éppen csak 5000 főt tesz ki az 1,2 milliárdos India összlakosságából. Az 1951-es népszámlálás még 35 ezer izraelita lakost mutatott, akik főképp az ország gazdasági ütőerének számító Mumbaiban éltek. A pár éve véres terrortámadásokkal sújtott városban még ma is mintegy 4 ezer zsidó származású személy él.

Malekar ügyvédként régebben az indiai Nemzeti Emberi Jogi Tanács helyettes titkára volt. Az indiai jogászt speciális kapcsolat fűzi Indiához, ahol szerinte a zsidó közösségnek sosem volt része antiszemitizmusban, vagy üldöztetésben, ezért Malekar elsősorban indiainak tartja magát, és csak másodsorban izraelitának, ahogy ő mondja, 'Izrael a szívemben van, India viszont a véremben.'

Az indiai zsidó közösség hagyományai szerint az első hét izraelita család egy 4. századi hajótörésnek köszönhetően került a térségbe.