Meghalt Simor András költő, műfordító, pedagógus
Nyolcvannyolc éves korában hunyt el Simor András irodalmár, író, költő, műfordító, az Ezredvég folyóirat főszerkesztője. Vasárnap hajnalban távozott, a gyászhírt a család tette közzé.
Június 21-én hajnalban, életének 88. évében elhunyt Simor András költő, író, műfordító, pedagógus, a hazai kulturális élet és folyóirat-kiadás képviselője – olvasható az elhunyt családjának közleményében.
Simor András 1938. július 5-én született Budapesten. Irodalmi pályája az 1960-as évek elején indult. A Tűz-tánc antológiában mutatkozott be. Első kötete 1962-ben látott napvilágot (Tereld a felhőket). Terjedelmes költői életműve mellett számos tanulmányt és esszét is írt, szépirodalmi prózával is kísérletezett. Későbbi korszakaiban a szatirikus költészet felé fordult a Z-füzetek sorozatában és önálló versesköteteiben.
Simor András spanyol klasszikusok (többek között a spanyol románcok, Fray Luis de León, Luis de Góngora, Lope de Vega, Francisco de Quevedo), valamint a huszadik századi spanyol költészet (Miguel de Unamuno, Rafael Alberti, Antonio Machado) műfordítójaként a spanyol költészet egyik jelentős hazai interpretátora, kutatója és fordítója volt. Hatalmas munkát fektetett abba is, hogy a magyar klasszikusok (például Petőfi Sándor, Ady Endre, József Attila, Radnóti Miklós) verseit spanyolra ültesse át. Nemzetközi hírértékű műfordítói és kultúraközvetítő tevékenységét többek között a Kubai Írószövetség érdemrendjével, valamint a rangos venezuelai Érdemrenddel is elismerték, a venezuelai irodalom, azon belül is különösen Víctor Valera Mora költő műveinek magas színvonalú magyarországi műfordításáért és népszerűsítéséért.
1962-től 1977-ig a Szinyei Merse Pál Gimnázium és Általános Iskolában, majd 1977–2004-ig a Táncsics Mihály Gimnáziumban tanított spanyol nyelvet. A Spanyol nyelvkönyv című tankönyve alapműnek számított. Hosszú időn át volt az Ezredvég című folyóirat főszerkesztője.
Gazdag irodalmi életművéért, valamint a hazai spanyolság és műfordítás ügyének szolgálatáért 2005-ben megkapta a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt állami kitüntetést is. Munkásságát elismerték Táncsics-gyűrűvel, Nagy Lajos irodalmi díjjal, MSZOSZ-díjjal is.
Gyermekei, Simor Ágnes és Simor Péter Dániel, és unokái, Róza, Barnabás és Szofi búcsúztatják. A nyilvános temetés június 28-án délelőtt 10 órakor lesz a Kozma utcai Zsidó temetőben.