(MTI) - Szili Katalin házelnök hangsúlyozta: szimbolikus jelentősége is van az idei seregszemlének, hiszen az első fesztivált 1989-ben rendezték meg az észak-szabolcsi városban. "Akkor a rendszerváltozással a kapuk is kinyíltak és sokáig a legfontosabb összetartó erőt jelentette a fesztivál, amely az európai egyetemes színjátszásban a magyar értékek együttes megjelenítésére teremtett alkalmat a határon túli művészeknek" - mondta.
Az Országgyűlés elnöke végül azzal fordult a művészekhez: "az anyagiakért folyó küzdelemben nem szabad csüggedniük, hiszen szellemi, lelki muníciót, szép és tiszta szót adnak a színházba járó tíz- és százezreknek ebben a zavart világban".
Szili Katalin beszéde után parlamenti ezüst emlékéremmel ismerte el Oláh Albertnek, Kisvárda polgármesterének és Nyakó Bélának, a helyi Művészetek Háza igazgatójának eddigi fesztiválszervezői tevékenységét.
A június 30-ig tartó fesztiválon négy szomszédos ország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna 17 társulata vesz részt. A tíznapos versenyprogramban 17 előadás szerepel, továbbá versenyen kívül bemutatnak kilenc olyan színművet, amely a búcsúzó színházi évad sikerdarabja volt a határokon túl. Az előadásokat négy helyszínen tartják: a kisvárdai várszínházban, a Művészetek Házában és annak kamaratermében, valamint a Rákóczi Stúdióteremben.