Megkezdődött a Szakrális művészetek hete

Egyéb

 
(MTI) ? A művészetben mindig megcsillan valami, ami több, mint az emberi élet ? hangsúlyozta Erdő Péter, aki emlékeztetett arra, hogy már ötödik alkalommal rendezik meg a Szakrális művészetek hetét Mint fogalmazott, a rendezvénysorozat olyan szépségekre hívja fel a figyelmet, amelyek mellett gyakran elmegyünk a hétköznapokban. A bíboros kiemelte, a szakrális művészetek arra emlékeztetnek, hogy "nem vagyunk zárt, kis csoportokban beledobva a létezésbe", hanem van valaki, aki értéket-értelmet ad mindannak, ami az embert körülveszi, sőt értelmet ad magának a létezésnek is. Erdő Péter szerint ezért a művészet, különösen a szakrális művészet reményt és erőt ad mindenkinek.     
 
Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a fesztivál évről-évre egyre gazdagabb programkínálattal várja az érdeklődőket. 
    
A szeptember 17. és 25. között zajló programsorozat keretében körülbelül kétszáz programon vehetnek részt az érdeklődők mintegy ötven magyarországi helyszínen.
    

A főigazgató elmondta: a múzeum is kapcsolódik programjaival a rendezvénysorozathoz, például az október 2-ig látható, A szakrális és profán művészet tárgyai című tárlattal, amelyen a többi közt rézmetszeteket, tusrajzokat, ikonokat láthat a közönség Szilárdfy Zoltán jubiláns pap gyűjteményéből.
    

Kesik Gabriella, a közművelődési osztály főosztályvezetője olvasta fel Schmittné Makray Katalin köszöntő levelét. A köztársasági elnök felesége ? utalva a fesztivál kezdeteire ? emlékeztetett arra, hogy öt éve "három bátor asszony mert nagyot álmodni, és az álom valóra vált". Makray Katalin levelében kitért arra is, hogy az eltelt időszakban mintegy ötvenezer ember vett részt a programokon, amelyek mára az országhatárokon is átívelnek.
    
A köztársasági elnök felesége üdvözölte, hogy idén a fogyatékkal élő és a roma művészek is részt vesznek a fesztiválon, valamint megemlítette, hogy szeptember 17-én, a Nyitott templomok éjszakáján a Liszt-év jegyében este 8 órakor a zeneszerző egy-egy műve csendül fel a résztvevő templomokban. 
    
A művészet gazdagít, erkölcsi táplálékként, gyógyírként szolgál azokra a sebekre, amelyeket a hétköznapok során szerez az ember ? fogalmazott levelében Schmittné Makray Katalin.     
 
A megnyitón elhangzott: szeptember 17-én a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében csendül fel Liszt Ferenc Missa Solemnis című műve, itt tartották annak idején az ősbemutató előtt a próbákat. Az Esztergomi misét a Mátyás-templom Ének- és Zenekara adja elő.