Meglepetések az Anilogue-on

Egyéb


hayaomiyazaki_ponyo.jpg
Ponyo a tengerparti sziklán

Az Anilogue minden évben igyekszik valamit változtatni koncepcióján, ennek eszköze ezúttal a helyszínbővítés: Budapesthez - ahol az Uránia és a Toldi mozi várja a nézőket - idén Bécs csatlakozik, ahol három moziban lehet majd anilogue-izálni. Bár számunkra némileg veszteségnek tűnhet, hogy az eredményhirdetés Bécsben zajlik le, vigasztaljon a tudat, hogy a magyar rendezvény nagy lendülettel terjeszkedik, és egy hiánypótló rendezvénnyel ajándékozza meg az osztrák közönséget.

 
A fesztiválra érkezett több mint 500 európai animációs film közül végül 32 alkotja a versenyprogramot - több alkotó személyesen is jelen lesz a fesztiválon. A háromtagú zsűri elnöke Cakó Ferenc, a festőként indult, báb-és gyurmafilmeket is jegyző, világhírűvé homok-animációival vált művész lesz. Ítésztársa az a Michaela Pavlatova, aki a tavalyi Anilogue-on Bill Plymptontól Az állatok farsangja című filmjéért különdíjat kapott. A harmadik zsűritag Adam Wyrwas, akinek a tavalyi fesztiválzárón bemutatott Péter és a farkas című animációs filmje ebben az évben kategóriájában megkapta az Oscart. A zsűri mellett természetesen a közönség is kifejezheti véleményét, erre minden előadás után lehetőség nyílik majd.
 
Az Anilogue-on hét egész estés animációval ismerkedhet meg a nagyérdemű. A nyitófilm, Hayao Miyazaki Ponyo a tengerparti sziklán című alkotása ígérkezik a fesztivál fénypontjának, annál is inkább, mert a film várhatóan csak jövőre kerül a hazai mozikba. Látható lesz még a Cannes-ban debütált Libanoni keringő - Waltz with Basir című izraeli rajzfilm, amely felkavaró, már-már dokumentarista jelleggel dolgozza fel a háború megpróbáltatásait. A programban igen gazdag japán kínálat mutatkozik: találkozhatunk a világ legjobb animéjének választott Evangelion 1.0-val, a Piano Forest című muzikális alkotással, illetve a horrorisztikus Holt térrel.
 
Igazi csemegének ígérkezik Nina Paley Sita Sings The Blues című filmje, amely egy fájdalmas szakításból táplálkozó, három szálon futó történettel, animációs formában dolgozza fel a Rámájana-eposzt. A vetítéseken túl workshopon is részt vehetünk a Mesharray Digital Media School munkatársai segítségével, emellett a legújabb animációs szoftvereket is tesztelhetjük az Uránia aulájában, aminek kapcsán Vári Róbert tart előadást az animációs film fejlődéstörténetéről. Egy workshop keretein belül a gyerekek is megismerkedhetnek az animációs film készítésének folyamatával, illetve a Nik és Nancy Phelps alkotta zeneszerzőpáros a kísérőzenékhez kapcsolódó műhelymunkával lepi meg a közönséget. A november 27-én, az Urániában kezdődő fesztivál Bécsben zárul, ahol december 3-án osztják ki a díjakat.