A Mirador Kulturális és Természeti Rendszer 810 ezer hektáron terül el az észak-guatemalai maja vidéken. A terület komoly veszélyben van, a tömeges erdőirtáson és fakitermelésen kívül a fosztogatás és a kábítószer-kereskedelem is fenyegeti. Ez a terület ad otthont a legidősebb maja városoknak (El Mirador, Nakbe, Tintal, Wakna, Xulnal), amelyeket egy lenyűgöző gyalogút kapcsol össze. A GHF szerint "az előkerült felfedezések felbecsülhetetlen tudást hordoznak, de hasonlóan értékes az erdei környezet is, ahol a városok találhatók. Ezen a területen él a legtöbb jaguár, nem beszélve a 180 különböző madárfajról, így a régészek mellett a rovartan és az ornitológia számos képviselője is megfordul itt."
A természetvédelmi erőfeszítések középpontjában eddig a legfontosabb ősi struktúrák ? a La Danta, az El Tigre piramisok vagy a kulturális központként működő Közép-Akropolisz ? álltak. Ennek köszönhetően a legnagyobb város, El Mirador immáron mindenki előtt nyitva áll, a kalandvágyókat például az újonnan kiépített turisztikai jelzések hívogatják. A környező települések is élvezik az ősi emlékeik feltárásának előnyeit, a munkahelyteremtések révén 60 kísérővel és 90 parkőrrel gazdagodott az infrastruktúra, továbbá a fejlesztéseknek köszönhetően új éttermek, utazási irodák és szállások nyíltak meg a közép-amerikai országban.
Az új Régészeti Fejlesztési Terv még csak a kezdet, hiszen rengeteg a munka, a szakemberek előtt pedig hatalmas kihívások tornyosulnak. "Egy kiépült rendszert láthatunk itt, előttünk állnak az ősi városok, amelyeket mindenképpen meg kell védenünk a jövő számára. 5-10 év múlva már nem lesz esélyünk, hogy megmentsük őket" ? mondta el Richard Hansen, az Idahoi Állami Egyetem Antropológiai Osztálya Közép-Amerikai Intézetének tagja, egyben a Mirador-projekt vezetője.