Csák Ferenc, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára elmondta, a Szigeten tartott programokkal szeretnék elérni, hogy a Baranya megyei város a nemzetközi kitekintésbe és kommunikációba is bekerüljön.
"A XXI. század lenyomatát is letesszük Pécsen, pontosabban együttműködve a megyével olyan infrastrukturális fejlesztések indultak el, és mindegyik elindult, és mindegyiket átadják 2010-ben, amelyek ezt a várost európai színvonalú kulturális térré és köztérré alakítják" - mondta a szakállamtitkár, hozzátéve, hogy amikor 2005-ben elkezdték a kulturális programok szervezését, nemcsak Pécsről volt szó, hanem a baranyai régióról, arról a három megyéről, amely eddig elég elzárt területnek számított Magyarországon. A századforduló, illetve a hetvenes-nyolcvanas évek olyan alakjai, Zsolnay Vilmos vagy a Bauhaus alapítói Európa-szerte híressé tették ezt a régiót, híressé tették ezt a várost.
Girán János, Pécs polgármesterének kabinetfőnöke szerint a programokkal oldódni látszik Pécs elzártsága. A szigeti rendezvényekkel pont azt a célcsoportot, azt a kultúrafogyasztó réteget tudják elérni, amely hajlandó elmenni egy-egy rendezvényre, mint ahogy a szigetre eljön.
Szép Fruzsina, a Sziget programigazgatója kiemelte: "Ez egy európai projekt, lassan, de biztosan, de inkább gyorsabban fel kellene nőnie Magyarországnak ehhez a feladathoz, hogy európaiként gondolkozzunk és legyünk büszkék erre a titulusra, arra, hogy Magyarország ezt megnyerte."
Gerendai Károly, a fesztivál ügyvezető igazgatója a Sziget programkínálatának új színfoltjaként üdvözölte a Pécs 2010 projektet. "A programokból mutatnak be ízelítőt a Szigeten az idelátogató több tízezer külföldinek, illetve a több tízezer magyar látogatónak. A szervezők reményei szerint beleláthatunk abba, hogy mi minden várható Pécsen, szárnyra kelhet a jó hír, hogy jövőre ismét érdemes Magyarországra látogatni" - magyarázta a fesztivál ügyvezetője.
A fesztiválon több színpadon is fellépnek pécsi és Pécshez köthető zenekarok és művészek.