A budapesti Duna Palotában az érdeklődők a betlehemi üzenethez, a szent családhoz és az adventi ünnepkörhöz kapcsolódó alkotásokat tekinthetnek meg.

Németh László kiemelte, hogy a tárlattal sikerült olyan hagyományt teremteni, amely kiállta az idő próbáját, hiszen a betlehemezés és a betlehem-állítás az egész Kárpát-medencében az egyik legismertebb és legelterjedtebb adventi néphagyományok közé tartozik. Az idei kiírásra határon inneni és túli pályázók neveztek az óvodás korútól a nyugdíjasig, egyénileg és alkotói csoportban egyaránt.

Az első betlehemi jászol Assisi Szent Ferenc nevéhez fűződik, aki az itáliai Grecció városban 1223-ban arra kérte egy barátját, hogy rendezzen be egy barlangot, készítsen jászolt, hozzon szalmát, szamarat és ökröt, majd elevenítse fel Jézus születésének történetét.

A tárlaton számos betlehemet tekinthetnek meg az érdeklődők, a megfogalmazás, a stílus képviseli az egyes tájegységek jellegzetességeit. A kiállításon való részvételre az AMKA − az IPOSZ-szal, a BKIK Kézműipari Tagozatával, a Ciszterci Egyházközösséggel és a Szaléziánummal együttműködve − tárgyalkotók számára hirdetett nyílt pályázatot, amelyre hazai és határon túli magyar kézművesek, népművészek, képző- és iparművészek, hivatásos és műkedvelő alkotók, egyéni pályázók és közösségek jelentkezhettek. Pályázni természetes alapanyagok felhasználásával készült alkotásokkal lehetett, amelyek megjelenítik a betlehemezés népszokásait, a betlehem szereplőit, az adventi ünnepkört, vagy a mának szóló betlehemi üzenetet fogalmaznak meg.

A 26. Betlehemi Jászol pályázat anyagából rendezett kiállítás január 10-ig látható.

Fotók: Koszticsák Szilárd/ MTI