A MűvészetMalomban látható tárlat április 6-i megnyitójával kezdődött a Szentendrei Tavaszi Fesztivál április 21-ig tartó programsorozata.
Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a megnyitón felidézte, a „pokoli 20. században” olyan lángok is voltak, mint az Európai Iskola, amikor budapesti művészek fogták össze a világot. „Európa Magyarországra nézett, ha traumafeldolgozást, ha mélylélektant, ha szeretetet, ha erőt szeretett volna meríteni egy nagyon nehéz időszak után” – mondta.
A helyettes államtitkár méltónak tartja, hogy a MűvészetMalom megújulásával létrejövő grandiózus tér első nagyszabású kiállítása éppen az Európai Iskola tárlata. „223 milliós állami támogatással és az önkormányzat kiegészítésével fantasztikus közösségi tér jött létre” – tette hozzá Vincze Máté.
Lauter Éva, a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) igazgatóhelyettese kiemelte,
A tárlat 1200 négyzetméteren több mint 200 művet mutat be az 1945 és 1948 között alkotó Európai Iskola művészcsoport munkásságáról, azon belül hangsúlyosan a Szentendréhez kötődő művészekéről, nemzetközi kitekintéssel. Beemeli azokat a cseh, román, francia és holland alkotókat is, akiknek a műveit szintén kölcsönözték a tárlathoz – fűzte hozzá.
Az igazgatóhelyettes emlékeztetett arra: a kiállítás aktualitása, hogy május elsején lesz Magyarország európai uniós csatlakozásának 20. évfordulója. „A modern Európa-tudat kialakulásához vezető úton biztos jelzőkő az Európai Iskola” – hangsúlyozta Lauter Éva. Hozzátette: a művészcsoport tagjai az Európa felé való nyitást tűzték ki célul. Arra törekedtek, hogy az új, világháború utáni európai létezést megfogalmazzák az eszmék, a gondolatok és a művészet nyelvén és erejével, és hogy tartalmat adjanak az európai jelzőnek.
Forgács Éva művészettörténész arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiállítás minden eddigi bemutatónál több művet tartalmaz az Európai Iskola művészeinek alkotásaiból, és a katalógus is minden eddiginél alaposabban térképezi fel a heterogén művészeti és gondolkodói csoportot. Az Európai Iskola gyűjtőfogalom: nemcsak sokféle, különböző irányból érkező és eltérő irányokba tartó művészek társulása volt, hanem közös felismerések és hasonló törekvések terepe is – mondta, jelezve: a kiállítással megnyílik a lehetőség a különbségek mellett a közös vonások felfedezésére is.
Fülöp Zsolt polgármester azt emelte ki, a szabadság érzése volt az, ami a világháború után a művészekben kibontakozott, ugyanakkor ezek a képek gyógyítóak is voltak a második világháború borzalmai után.
A tárlat létrejöttét 34 magyarországi közgyűjtemény, hat külföldi partner és magángyűjtők segítették. A kiállítás július 28-ig látható a szentendrei MűvészetMalomban.