Megnyílt az Ikarus – A busz című kiállítás Zalaegerszegen, a tárlaton az érdeklődők a székesfehérvári Ikarus gyár és az Általános Mechanikai Gépgyár történetét ismerhetik meg.

A helyszínen különböző egyedi és fontos műtárgyakat, maketteket és rajzokat is kiállítottak az Ikarus gyár történetéből. A tárlat a közlekedési múzeumnak a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban 2019-ben megnyílt kiállítási anyagára építkezik, a gyűjtemény a Zala Volán történetét feldolgozó tablókkal egészült ki.

A Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum kiemelt feladatának tekinti a hazai közlekedéstörténet bemutatását a zalaegerszegi múzeumban, mivel az elmúlt évszázadban a közlekedés és az olajipar elválaszthatatlanul összefonódtak. A Volánbusz Zrt. segítségével kiállították a Zalaegerszegen restaurálás alatt álló emeletes Ikarus eredeti, JÁFI típusú, ritkaságszámba menő motorját, valamint egyéb érdekességeket is.

Az Ikarus-örökség gondozása a közlekedési múzeum fontos célja. Az intézmény a 2016 óta megkezdett gyűjteményfejlesztési programjának részeként több autóbuszt is megmentett, többek között az augusztus 27-én átadott, frissen restaurált Faros Ikarust, amely egy méhészetből került a múzeumba. A hazai autóbuszgyártás nemzetközileg is jól ismert produktumainak összegyűjtése mellett a múzeum egyéb tárgyi emlékek megmentésén is dolgozik, egyebek mellett a teljes Ikarus-fotóarchívum gondozása is a múzeum feladata. A világhírű magyar autóbuszgyár az 55 éves történelme alatt összesen mintegy 300 ezer autóbuszt gyártott, ezekből 83 országba körülbelül 240 ezer Ikarus buszt exportáltak.

A tárlat május 29-ig tekinthető meg.

Nyitókép: Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum