Megnyílt a bécsi Olvasás hete és a Buch Wien 08

Egyéb

A két egymásba kapcsolódó program a hagyományos könyvhétből nőtt ki. Az olvasási hét elé - amely voltaképpen a könyvvásár nyitánya - a szervezők azt a célt tűzték ki, hogy a "kultúra metropolisának minden sarkába elvigye a könyvet, lehetőséget nyújtva az olvasók, az alkotók és a művek egymásra találására". A fesztivál programja valóban impozáns: a szó szoros értelmében több száz műsoros felolvasást és közönségtalálkozót tartanak a város számtalan pontján, kezdve a Burgtheatertől és a Nemzeti Könyvtártól a Belvedere palotán, a kávéházakon és a sarki könyvkereskedéseken át a Zsidó Múzeumig és a Prater óriáskerekéig. A rendezvények közül hetven kifejezetten a gyerekeknek és a fiataloknak szól.

 
 A Lesefestwoche kitekintést enged Ausztria határain túlra is, ízelítőt adva a legkülönbözőbb műfajokat képviselő nemzetközi könyvekből. A rendezvény keretében mások között Tatár Sándorral és Dragomán Györggyel találkozhatnak a könyvbarátok. Önálló estje lesz a nemrég Tolerancia-díjjal kitüntetett Paul Lendvai magyar származású ausztriai publicista-írónak.
 
A megnyitó alkalmából Claudia Schmied szövetségi kulturális miniszter bejelentette, hogy az európai irodalomért járó osztrák állami díjat az idén a magyar születésű, Svájcban élő Agota Kristofnak (Kristóf Ágotának) adományozták. Mint maga is aláhúzta, a kitüntetéssel a kortárs irodalom legkiemelkedőbb alkotóinak munkásságát ismerik el. Az 1935-ben Magyarországon született írónő 1956 után először Ausztriában, majd Svájcban telepedett le, ahol azóta is él. Francia nyelven ír, főleg hangjátékokat és színdarabokat. Műveit több mint húsz nyelvre - köztük magyarra - fordították le.
 
Magát a könyvvásárt és kiállítást szerda este Heinz Fischer köztársasági elnök nyitja meg, az ünnepi beszédet a Bécsben élő, nemzetközi hírű bolgár író, Ilija Trojanov mondja el. Az irodalmi fesztivál szervezői eleve leszögezték, hogy nem a frankfurti vagy a lipcsei könyvvásár utánzása volt a céljuk, egészen más szellemben gondolták el a rendezvényt, amely nemcsak a szakközönségnek, hanem gazdag témaválasztékával és sokszínűségével a széles nyilvánosságnak is szól.
 
A nagyközönség személyesen találkozhat az írókkal, a programkínálatot dedikálások, bemutatók, fordítóműhelyek, pódiumbeszélgetések és kerek-asztalviták gazdagítják. Olyan kiváló alkotók találhatók a külföldi meghívottak között, mint Nobel-díjra jelölt Ismail Kadare, Elke Heidenreich német írónő, Dragan Velikic szerb író, Szerbia bécsi nagykövete, az amerikai-olasz krimiszerző Donna Leon és a Booker-díjas Anne Enright.
 
A magyarok közül Esterházy Péter legújabb könyvéről, a Semmi művészetről beszél csütörtök este a Burgtheaterben, egyszersmind ízelítőt is adva a németül jövő februárban megjelenő műből. A műsorban Gert Voss részleteket olvas fel az 1985-ben kiadott A szív segédigéiből (Die Hilfsverben des Herzens), amelynek megszakadt történetét gombolyítja most tovább az új "anyakönyv". Dés László szaxofonon kíséri őket.
 
A Buch Wien 08 rendezvényein közreműködik még Grecsó Krisztián, Kerékgyártó István, Méhes Károly és Zilahy Péter. A Berlinben alkotó Dalos György egy vitafórumon vesz részt. A fesztivál egyik csúcspontja az az irodalmi utazás, amelyet a résztvevők a Bécs és Pozsony között közlekedő hajón, a Twin City Lineren tesznek meg: a fedélzeten másokkal együtt ott lesz Márton László és Végel László.
 
A bécsi vásárközpont hétezer négyzetméterén 148 hazai és 103 külföldi könyvkiadó mutatja be termékeit. A szervezők a fő hangsúlyt Közép-és Délkelet-Európára helyezték, így önálló nemzeti pavilonokban és standokon teszik közszemlére újdonságaikat a bolgár, a cseh, a horvát, a magyar, a román, a szerb és a szlovák cégek.
 
Korábban: