Megnyílt a Ferenczy Múzeum Szentendrén

Egyéb

A szentendrei Pajor Kúria épülete költségvetési és európai uniós forrásból újult meg, állandó kiállításának megvalósításához, illetve a múzeumpedagógiai foglalkoztató kialakításához pedig az Emberi Erőforrások Minisztériuma Alfa-programja biztosított 55 millió forint támogatást. Így negyven év után ismét látható az állandó tárlat, amelyet Halász János nyitott meg.

?Ez ünnepe a városnak és ünnepe a magyar kultúra egészének is. A megnyíló új múzeumépület megerősíti bennem azt a meggyőződést, hogy hosszú évek tudatos építkezése nyomán most teljesedhet ki a szentendrei múzeumi fejlesztések igazi ereje? ? mondta el a megnyitón Halász János kultúráért felelős államtitkár.


ferenczyatado2_250x250.png
(Fotó:Kovács Attila MTI)

A Ferenczy Múzeum korábbi épületét a 2010-es egyházi kártalanítás során át kellett adni a Budai Szerb Ortodox Egyháznak, amely korábban a hitközösség tanítóképzőjének adott otthont. Az új helyszín Szentendre legnagyobb világi műemléke a Pajor Kúria lett, amely jelentős szerepet játszott a korábbi évszázadok alatt a tudományos és művészeti életben: legutóbb működött benne földhivatal, művészeti iskola, korábban a református egyház leánykollégiuma is működött itt. Történetének sötét időszakát jelenti, hogy itt szállásolták el munkaszolgálatosként Radnóti Miklóst 1942 júliusában, amiről az intézmény emléktáblával emlékezik meg.

Kálnoky- Gyöngyössi Márton, az intézmény igazgatója kiemelte, hogy a Pajor Kúriában 3000 négyzetméternyi kiállítótér található. Az épületben három állandó kiállítás kap helyet, de rendelkezésre áll egy 150 négyzetméteres időszaki kiállító tér is. Az emeleten kap helyet a Ferenczy család művésztagjainak alkotásait bemutató tárlat, amelyben Ferenczy Károly és felesége, Fialka Olga, három gyermekük, Valér, és az ikrek, Béni és Noémi művészi produktumai lesznek megtekinthetőek. Egy másik egység a 20. századi szentendrei képzőművészetet mutatja be: első része a Szentendrei Művésztelepet alapító nyolcaknak, az 1920-as, 30-as évek szentendrei festészetének állít emléket, második része pedig az 1945-től 1990-ig tartó korszak szentendrei festészetét mutatja be. Újdonság a római és középkori kőtár megjelenése, amely augusztusban nyílik meg a pincerendszerben. Az új épületben könyvtár, képzőművészeti adattár, festmény- és látványtár is helyet kap.