Megnyílt a külhoni magyarok kulturális fesztiválja

Egyéb


biennale_bolygobalint.jpg
Bolygó Bálint munkája

(MTI) - A rendezvénysorozat Kaiser Ottó fotográfus és Bolygó Bálint képzőművész Határtalan művészet című kiállításának megnyitójával vette kezdetét a következő két hétben fesztiválközpontként működő fővárosi Fészek Művészklubban.

 
"A határ szó Schengen után sem vesztette el a jelentését" - mondta Vámos Miklós, a fesztivál fővédnöke a megnyitón, utalva az Égtájak Iroda által szervezett fesztivál fontosságára. Mint az író hozzátette, akár Zentán, akár Berlinben élnek, a határon túliak úgy érzik, az óhaza lemondott róluk, ezért a Biennále célja, hogy eloszlassa ezt az érzést.
 
Gémesi Ferenc, a programsorozatot támogató Miniszterelnöki Hivatal (MeH) szakállamtitkára kifejtette: a fesztivált először 2007-ben rendezték meg azzal a céllal, hogy a budapesti közönség ne csak a határon túl élő magyarság népművészetét, hanem a kortárs alkotókat is megismerhesse egy-két évente megtartott, nagyszabású összművészeti rendezvény keretében. A szakállamtitkár kiemelte: a kezdeményezés akkora sikert aratott, hogy tavaly is hasonló programsorozatot kellett szervezni ArtMozaik néven. Idén a Biennáléhoz kapcsolódva a programok a határt is átlépték, és a magyar kultúra Szerbia távolabbi városaiban is bemutatkozott.
 
A külhoni magyarok kifejezést idén a budapesti fesztivál során a Kárpát-medencénél tágabb értelemben kezelik - hívta fel a figyelmet Gémesi Ferenc -, így Németországban, Belgiumban, Kanadában, az Egyesült Államokban, illetve Izraelben élő, magyar származású művészekkel is találkozhat a budapesti közönség. Tájékoztatása szerint a kancellária a szerbiai MagyArt Fesztivállal együtt mintegy 100 millió forintot fordít a rendezvényre; a határon túli magyar kultúrára ebben az esztendőben összesen 130 milliót.
   
Goldschmied József, az Égtájak Iroda igazgatója elmondta, hogy a fesztivál idei újdonsága a zenei műfaj megjelenése. A programsorozatban helyet kapott többek között az 1956-os emigránsokból alakult Philharmonica Hungarica szombati koncertje a Művészetek Palotájában; a 10 év szünet után összeállt világhírű zenekart Vásáry Tamás karmester vezényli.
   
A budapesti közönséget számos színházi előadás is várja. A Thália Színházban tartja legújabb Moli?re-produkciója, A mizantróp bemutatóját jövő hétfőn a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron teátrum (rendező Bocsárdi László), míg az operakedvelők Verdi Álarcosbálját élvezhetik Ascher Tamás rendezésében, a Kolozsvári Magyar Opera vendégjátékában október 27-én.
   
A Budapesti Operettszínház és a bukaresti Ion Dacian Nemzeti Operettszínház rendhagyó közös Rómeó és Júlia-előadással vendégszerepel a magyar fővárosban: Gérard Presgurvic musicaljében a Montague-ok magyar, a Capuletek román nyelven énekelnek majd október 21-én és 22-én.
   
A határon túli filmekből az Uránia Nemzeti Filmszínház nyújt reprezentatív válogatást október 26-án, a városligeti Olof Palme Ház No Pass című kiállítása kortárs képzőművészek munkáiból válogat október 28-tól november 15-ig, míg a Művészetek Palotája Cifra Palota című programjában a gyerekek ismerkedhetnek meg a szomszédos országok magyarlakta vidékeivel most vasárnap.
 
Korábban: