Megőrizni a szikrát - Interjú az Alphaville-lel

Egyéb

?Imádom ezt az országot és az itteniek mentalitását! Budapest egy csodálatos és igazán különleges város, mindig szívesen látogatok ide? ? Marian Gold pedig biztosan tudja, miről beszél: először majdnem 18 éve, 1997. november 13-án lépett az Alphaville-lel a Petőfi Csarnok színpadára, azóta pedig már nyolc alkalommal láthatta különböző helyszíneken a magyar közönség. A német származású énekes, bár májusban 61-ik születésnapját ünnepelte, a turnézással egy percre sem áll le: idén nyáron az Alphaville-lel ismét átszeli Európát.

Az Alphaville történetének origója Münster, Németország: 1982-ben itt indult el a német szintipop-rock banda útja. 1984-ben jelent meg első albumuk, a Forever Young, rajta a címadó slágerrel és az együttes legismertebb számával, a Big in Japannel. ?A zeneipar azóta sem változott ? az sosem változik? ? véli Marian Gold, aki Bernhard Lloyddal és Frank Mertensszel alapította az eredetileg Forever Young néven futó zenekart. ?Ami viszont most más, az a művész helyzete, az interakció, amit a közönséggel kialakíthat az interneten és a szociális médián keresztül. Könnyebb a hozzáférhetőség mind hangszerekhez, mind más zenei felszerelésekhez. Ami átalakult, az a zene maga: mert a zene, mint maga az élet is, folyamatosan változik. De az ipar, az üzlet, az mindig ugyanaz.?

Az együttes ezeknek a változásoknak az egyik nagy túlélője: bár népszerűségük csúcspontját a nyolcvanas években érték el, azóta is folyamatosan újabb és újabb lemezekkel állnak elő, 2014-ben pedig egy párizsi koncerttel indulásuk 30. évfordulóját ünnepelhették. Eddigi utolsó albumuk a 2010-ben megjelent Catching Rays on Giant. ?Mindig egy pillanatnyi ihlettel kezdődik, ami olyan, akár egy felpattanó szikra? ? mesélte Gold, amikor az új Alphaville-dalok születéséről kérdeztük. ?Ezt pedig az örökös küzdelem követi, hogy ne veszítsük el azt a bizonyos szikrát a folyamat végéig, addig, amíg a dalt befejezzük.?

2014-ben az Alphaville-nek egy másik kihívással is meg kellett küzdenie: azzal, amit Martin Lister billentyűs elvesztése jelentett. Az 52 évesen elhunyt zenész, dalszerző 1995-től szerepelt az együttesben, zenei rendezőként sokat tett hozzá a zenekar felfrissüléséhez is. "Mindannyian szótlanok vagyunk, sokkolt minket a hír. Az Alphaville már sohasem lesz olyan, mint eddig" - búcsúztak tőle a zenekar tagjai az Alphaville Facebook-oldalán. Hogy milyen anyaggal tér vissza a történtek után a banda, az hamarosan hallható is lesz. ?Továbbra is próbáljuk megőrizni a szikrát ? és talán idén végre befejezzük az új, istenverte albumunkat is? ? mondta az Alphaville jövőbeli terveiről az énekes.

Előbb azonban Budapest: a Retro 80?s Disco Party színpadán több olyan előadó is színpadra lép majd, akik maguk is Alphaville-en nevelkedtek. ?Persze, mindig jó érzés, ha együttesek, zenész kollégáink minket neveznek meg inspirációjukul. Az ilyen hízelgés jól esik ? még akkor is, ha többnyire a végeredmény maga nem tetszik? ? nevet Gold. Az Alphaville azonban, úgy tűnik, még jó ideig a zenetörténelem egyik megkerülhetetlen pontja marad. Július 17-én ismét a Forever Young, a Sounds Like a Melody, és a Dance With Me lükteti majd magával a várost: lehet rá nosztalgiázni, a fiatalabb generációnak pedig elképzelni azt, milyen is volt az a bizonyos nyolcvanas évek.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Az Alphaville, a Bad Boys Blue, a Boney M., C.C. Catch, az Ottawan és Ricchi e Poveri szereplésével a ?80-as évek legnagyobb világsztárjai adnak koncertet július 17-én a Puskás Ferenc Stadionban. A Retro 80?s Disco Party rendezvényen a korszak ikonikus alakjai között hazai frontról a Dolly Roll és Zoltán Erika is szerepelnek.