Megörökítik a XX. század hangjait

Kultpol

Az MTA Szociológiai Kutatóintézetében 2009 tavaszán életre hívott "A XX. század hangja archívum és kutatóműhely" a maga szerény eszközeivel a magyar társadalomkutatás örökségét kívánja gyarapítani. A műhely egyik célja, hogy feltérképezze, milyen hangzó- és képi anyagok, illetve azokhoz kapcsolódó írott dokumentumok vannak a társadalomkutatók birtokában (hangfelvételek, kazetták, legépelt interjúk, filmfelvételek, stb.).

A szervezők ezért minden érintettet arra kérnek, hogy aki rendelkezik interjúkkal, illetve a hozzájuk kapcsolódó interjútervekkel, kutatási vázlatokkal, az adatokat feldolgozó tanulmányokkal, filmekkel, stb., vagy tudomása van korábbi kutatások dokumentumairól, töltse ki az erre a célra létrehozott, online kérdőívet!

"Talán nem csak számunkra fontos, hogy a szétszórva található dokumentumok, kazetták vagy fájlok az idő múlásával ne vesszenek el, ne rongálódjanak meg, s ezáltal ne semmisüljenek meg örökre a XX. századi magyar társadalomkutatás alapvető fontosságú forrásai. Műhelyünk hosszú távú törekvése, hogy a kutatók által felajánlott interjúk, dokumentumok, stb. másolatait (igény esetén eredeti anyagait) összegyűjtse. Az archiválás az Open Society Archives (OSA) és a Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központ (NAVA) technikai, tudás- és intézményi hátterére, valamint tárhelyeire fog támaszkodni, létrehozva a XX. század hangja archívumát. Majd a kutatásvezetőkkel történő megállapodás esetén a társadalomtudományos nyilvánossággal is megosztjuk a nálunk található anyagokat" - áll a felhívásban.

A szervezők azt is kérik, hogy "akkor is töltse ki kérdőívünket, ha Ön a későbbiekben nem kíván az Archívumnak átadni dokumentumokat. Az Ön által rendelkezésünkre bocsátott információk tudománytörténeti szempontból is nélkülözhetetlenek. Adatait szigorúan bizalmasan kezeljük".

További információk:
Kovács Éva, A XX. század hangja archívum és kutatóműhely vezetője
e-mail: voices@socio.mta.hu