Több mint 10 éve, 2003-ban fogadta el az UNESCO Közgyűlése a szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezményt. Tartalma szerint paragrafusok, megőrzési feladatok, bizottságok, listák, fogalmak. Szavak a megfoghatatlanról. De mi van a hivatalos nyelvezet, a minden országra vonatkozó alapelvek mögött? Ha a szavak mögé nézünk, életre keltjük, tartalommal töltjük meg azokat? Mit találunk a megvalósulás szintjén?
A Megragadni a megfoghatatlant című kiállítás az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listáján szereplő magyar örökségeket mutatja be a látogatóknak tárgyak, képek és szövegek segítségével. A látogató itt többet megérthet a szellemi kulturális örökségek működéséből, a közösen gyakorolt hagyomány megéléséből. Miért jó ebben újra és újra részt venni? Mi vonz arra, hogy egy közösség tagjai legyünk? Van-e mindenkinek megélhető, tovább adható öröksége?
Ezek a kérdések nemcsak a kívülállókat, hanem az érintetteket is foglalkoztatják: azokat a közös örökséggel rendelkező embereket, akik tudatában vannak a birtokukban lévő tudás és gyakorlat maguk számára is érvényes értékeinek. A kiállítás segít közelebb kerülni a saját örökség és a kulturális sokszínűség, az identitás, a párbeszéd, a közösség, a tanulás, a kreativitás és az ünnep fogalmaihoz is.
A kiállítás a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság rendezésében készült.