Marc-André Bernier, a kanadai Parks Canada vízalatti régészeti expedíció vezetője szerint az 1853-ban magára hagyott HMS Investigatort találták meg. A vitorlás az Északnyugati Átjáró felfedezésére induló Sir John Franklin brit kutató és 128 embere utáni nagyszabású mentőakcióban vett részt, de a jégtáblák három télen át is útjukat állták, és a bajba jutott legénység életben maradt tagjait végül a HMS Resolute mentette meg.
A kanadai régészek - ahogy arról beszámoltunk - Franklin hajóinak, a HMS Erebusnak és a HMS Terrornak a felkutatására indítottak expedíciót. A brit kutató 1845-ben indult az Európát Ázsiával összekötő lényegesen rövidebb, hajóval bejárható út felfedezésére. Az eltűnt hajók és legénységük utáni 1848 és 1959 közötti kutatás a történelem egyik legnagyobb mentőakciójává vált, amely végül az Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal összekötő, a jeges-tengeri szigetvilágon át vezető átjáró felfedezésével járt.
A kanadai régészek július 22-én érkeztek a Mercy-öbölbe, ahol feltételezték, hogy megtalálják az elhagyott kutatóhajót. Három nappal később a jégtábláktól annyira kitisztult az öböl, hogy a kutatóknak egy felfújható gumicsónakra szerelt szonárral (hanglokátorral) 15 percen belül sikerült a roncsra bukkanniuk. Bernier szerint az árbocot és a vitorlát a jég és az időjárás már régen megsemmisítette, azonban a McClure-öböl hideg vizében annyira jó állapotban maradt meg a 11 méter mélyen, egyenes helyzetben álló roncs, hogy még a faanyag illesztései is jól láthatók.
A régészek a parton a legénység által hátrahagyott tárgyakra bukkantak, valamint a skorbutban meghalt három matróz sírját is megtalálták. A következő lépésben távirányítású vízalatti kamerát fognak a roncshoz irányítani. Maradványokat nem kívánnak a felszínre hozni, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lelőhely a jövőben is érintetlen maradhasson.