Megtalálták a minószi írás legkorábbi változatát

Kultpol

A mind a négy oldalán faragott vörös kő ez idáig az egyetlen tárgyi bizonyíték a korai minószi írás jelenlétére Kréta nyugati felén. Az ásatások 2004-ben kezdődtek meg Helena Papadopoulou és Iris Tzachili, a Krétai Egyetem Régészeti és Történeti Osztály munkatársainak vezetésével.
 
A leletek ? amelyek között nyolcszáz, agyagból készült fogadalmi ajándék és számos kerámiaváza található ? előzetes tanulmányozásakor a tudósok arra következtettek, hogy a szentély az első paloták idején (i.e. 1900-1700) végig használatban volt, egészen az új paloták koráig, amikor is egy alacsonyabban fekvő területre helyezték át.

A Vriszinasz az egyik legszentebb terület volt Kréta nyugati felén, s csak a sziget keleti és középső részén található szentélyekkel ? Iouktasz, Petszofasz és Traosztalosz Kofinasz ? említhető egy lapon.

A minószi civilizáció (más néven krétai civilizáció) eredete sűrű homályba vész. Aranykora az i. e. 2000 és i. e. 1450 közötti időszakra tehető, ami elsősorban a páratlan szépségű palotaépítésekben mutatkozott meg. A krétai civilizáció virágzásának egyik fontos összetevője a tengeri kereskedelem volt. I.e. 1500 körül a civilizáció romokban hevert, aminek oka a Thira (ma Szantorini) szigetén bekövetkezett vulkánkitörés és szökőár lehetett.