Tornalja Rimaszombattól keletre, a Sajó bal partján fekszik. A szlovákiai városka temploma a 15. században késő gótikus stílusban épült, és az 1786-ban, illetve 1938-ban végzett két jelentősebb felújítás során nyerte el jelenlegi megjelenését meghatározó neoromán arculatát. A műemléképület tetőzete a fedélszéket is veszélyeztető módon átázott az elmúlt években, ezért volt szükség az állagmegóvást szolgáló héjazatcserére. A munkálatok a szlovákiai műemlékvédelmi hivatallal egyeztetve zajlottak. A tető teljes héjazatát és lécezését két ózdi mester, Kozma György és Körmendi Attila cserélte, az épület új csúcsdíszeit pedig helyi mesterek készítették.

 

A magyar kormány határon túli épített történelmi örökség megóvását célzó, tavaly indított programja, a Rómer Flóris Terv azt az üzenetet hordozza a Kárpát-medence magyarságának, hogy a magyar kormány minden magyarra figyel, erősíteni akarja közösségeiket, mert azok ereje adja a nemzet jövőjét ? mondta dr. Puskás Imre kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkár az ünnepi rendezvényen. Látszólag most csak egy műemléket sikerült megmenteni, ennél azonban sokkal fontosabb, hogy az általunk végzett munkával a Kárpát-medence magyar közösségét, a magyar nemzetet is erősítjük ? tette hozzá.

 

A hálaadó istentiszteletet tartó Fazekas László, a Szlovákiai Református Keresztény Egyház püspöke rámutatott: Gömör vidéke úgy a magyarság tekintetében, mint egyházilag, nagyon megtépázott vidék, olyan, amelyet kiemelt mértékben sújtott a kitelepítés és a helyi családokat érintő egykézés, aminek következményeként a helyi gyülekezetek sok helyütt kicsinyre zsugorodtak. Kiemelte: a megújított egyházi épületek az életről tanúskodnak, erősítik a reményt, és ezért hálásak a magyar kormánynak, amely támogatásával segíti ezeknek a közösségeknek a megerősödését és előbbre jutását.

 

A Rómer Flóris Terv keretében, 2016-ban egyedi döntések révén több mint félszáz műemlék részesült támogatásban, köztük 30 erdélyi, kilenc kárpátaljai, nyolc felvidéki, két horvátországi, egy szerbiai és két szlovéniai. A Felvidéken 2016-ban Bodrogszentes, Hontvarsány, Iske, Lakszakállas, Péder, Tornalja, Zemplén és Zsíp települések református templomainak megújulását támogatta a program.