Megújult és a tervek szerint nyáron már látogatható lesz a műemlék szélmalom és a kúria épülete Kengyel-Bagimajorban – közölte a kengyeli polgármesteri hivatal.

Az 1800-as évek közepén épült műemlék szélmalom, valamint a kúria épülete a kengyeli önkormányzat által a Terület- és településfejlesztési operatív program (TOP) pályázatán nyert 110 millió forint vissza nem térítendő támogatásból újult meg, a Kengyel-Bagimajor turisztikai értékeinek megőrzése elnevezésű projekt részeként.

A beruházásban kialakítottak egy tanösvényt ismeretterjesztő és tájékozódást segítő táblákkal, valamint parkoló épült. Létesült egy természetfotós labor, valamint madárleshelyek kialakításához szükséges eszközbeszerzések is történtek.

A projekt kommunikációjáért felelős Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Területfejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.-nek az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a régi kúria épületében a látogatók kipróbálhatják többek között a cirok alapanyagú kosárfonást, a seprűkészítést, és a szőnyegszövés mesterségével is megismerkedhetnek.

A szélmalom legalsó szintjén bemutatják a malmok jelentőségét, továbbá a kengyeli malom történetét és működését. A második szinten a látogatók információs táblákon tekinthetik meg a malomkövek működésének és a zsákolásnak a módját, míg a szélmalom legfelső szintjein lehetőség nyílik a malomvitorlák tartószerkezetének és forgórészeinek megismerésére.

A kunhalmon tett sétán látható a műút túloldalán húzódó, egykori Tisza-mederből kialakított halastórendszer. A mintegy 350 hektáros vízfelületen intenzív halgazdálkodás folyik, a terület emellett értékes madárvilágnak ad otthont, madárfigyelési lehetőséget kínál. A halastó az őszi vonulásban is kiemelkedő szereppel bír.

Nyitókép: A bagimajori szélmalom, forrás: Facebook/Bagimajor