Megvannak az Artisjus díjazottjai

Egyéb

(MTI) - A zenei díjat az Artisjus egyesület vezetősége alapította a kortárs magyar zenei alkotótevékenység elismerésére és ösztönzésére. A díjazottak egy bronzból készült violinkulcsot és egy oklevelet vehettek át.

artisjus_demjenferenc_d_noe20080411016.jpg
Demjén Ferenc előadóművész (j), miután átvette az Artisjus Az év könnyűzenei produkciója díját
Az év könnyűzenei produkciójáért járó elismerést Demjén Ferenc kapta tavaly december 30-i koncertjéért. Az év könnyűzenei szerzőjének járó díját Németh Alajosnak ítélték a Bikini együttes Őrizd a lángot című lemezéért. Az év szövegírójává Orbán Tamást választották, akit Bródy János úgy méltatott: ifjú kora ellenére igen szép számú és minőségi dalszöveggel hívta föl magára a figyelmet. Könnyűzenei alkotói életműdíjban Gyulai Gaál János részesült, őt Wolf Péter zeneszerző köszöntötte. Szövegírói alkotói életműdíjban Hajnal István részesült.
 

artisjus_hajnalistvan_wolfpeter_d_noe20080411050.jpg
Hajnal István (b), átveszi az Artisjus szövegírói alkotói életműdíját Wolf Péter zeneszerzőtől

artisjus_sopronijozsef_madaraszivan_d_noe20080411026.jpg
Madarász Iván komponista (j) átadja az Artisjus Az év komolyzenei műve díját Soproni Józsefnek

Az év komolyzenei műve Soproni József II. kamarakoncertje és Vajda János Karnyóné című operája. "Szerzőnk nem kortárs zenét ír, hanem zenét, amely a mi életünkben születik, tehát kortársunk. (...) Szerzőnk mióta magára talált, rátalált a zenetörténetre. Eleven kapcsolatra lelt a múlttal. Nem másol, hanem átereszti magán a régieket, át a könnyebb műfajok egyikét-másikát is" - jellemezte Vajda Jánost Hollós Máté zeneszerző. Az év magyarnóta-szerzője Pálkerti Zsuzsanna lett.

 

artisjus_oraveczimre_kovacsgabor_d_noe20080411034.jpg
Kovács Gábor, a KOGART Ház tulajdonosa (b) átadja az Artisjus Irodalmi Nagydíjat Oravecz Imre költőnek, műfordítónak (j)

Az Artisjus Irodalmi Alapítvány nagydíját a költészet napján Oravecz Imre költő vehette át Kovács Gábortól, a Kogart Ház tulajdonosától. "Oravecz Imre a magyar líra új fejezetét írta a hetvenes években: A hopik könyve, majd az Egy földterület növénytakarójának változása című verseskötetekben távoli, ismeretlen világként, a személyestől eltávolítva írta le az ember szellemi, érzelmi, erkölcsi tapasztalatait, minden gesztust, emléket, ösztönt akkurátusan újravizsgált, akár egy térképész a tereptárgyait. Így, ezzel a tárgyias kerülővel érkezett el a nyolcvanas-kilencvenes években ahhoz a vállalkozáshoz, amely szinte enciklopédikusan mindent magába ölelt, amit a szülőfalu, Szajla adott, jelentett a költőnek" - hangzott el a laudációban.

 
Irodalmi díjban részesült Bertók László Kossuth- és József Attila-díjas író, költő; Majoros Sándor, az egykori Jugoszlávia területén született író; Marno János költő; Mesterházi Mónika költő-műfordító és Vida Gábor erdélyi születésű író.
 
Bródy János, a szervezet elnöke különdíjat adott át Gyertyánfy Péter főigazgatónak, aki csaknem két évtizedes munka után távozik posztjáról.
 
A 2008-as zenei- és irodalmi Artisjus díjasok:
 
Az év könnyűzenei produkciója:
Demjén Ferenc
Rózsa István  
 
Az év könnyűzeneszerzője:
Németh Alajos  
 
Az év magyar-nóta szerzője:
Pálkerti Zsuzsanna  
 
Az év szövegírója:
Orbán Tamás  
 
Az év komolyzenei műve:
Soproni József: II. kamarakoncert   
Vajda János: Karnyóné című opera  
 
Könnyűzenei alkotói életmű díj:
Gyulai Gaál János  
 
Szövegírói alkotói életmű díj:
Hajnal István  
 
Az Irodalmi Díj részesei:
Bertók László
Majoros Sándor
Marno János
Mesterházi Mónika
Vida Gábor
 
Irodalmi Nagydíj:
Oravecz Imre
 
Különdíj:
Gyertyánfy Péter