Megvannak az év egyetemei

Kultpol

Május 29-én megtartották az Év Egyeteme 2025 gálát a Várkert Bazárban. A díjátadó ünnepségen több kategóriában díjazták a felsőoktatási intézményeket.

Az Év Egyeteme 2025 gála díjátadó ünnepsége Budapesten
Szöveg
Budapest, 2025. május 29.

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter beszédet mond az Év Egyeteme 2025 gála díjátadó ünnepségén a Várkert bazárban 2025. május 29-én.

MTI/Illyés Tibor

Azonosító
D__YT20250529064
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter beszédet mond az Év Egyeteme 2025 gála díjátadó ünnepségén a Várkert bazárban 2025. május 29-én. Fotó: Illyés Tibor / MTI

Az Év Egyeteme az innovativitás kategóriájában a Szegedi Tudományegyetem lett, a családbarát működés kategóriájában a Semmelweis Egyetem. A hallgatóbarát működésért a Debreceni Egyetemet, a karitatív tevékenységért a Miskolci Egyetemet tüntették ki. A nemzetközi kapcsolatok építésének kategóriájában a Semmelweis Egyetem győzött, a Soproni Egyetemet sikeres felvételi kampányaiért díjazták, a kultúra- és művészetpártolásért pedig az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemet. Miniszteri különdíjat vehetett át Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja és Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora.

A díjátadón Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter hangsúlyozta, hogy egyetemeink előretörnek a nemzetközi rangsorokban. Van egyetemünk a világ legjobb egy százalékában, további három a két százalékában és 12 a legjobb öt százalékban. Emellett az ország gazdasága számára fontos területeken jelentősen nőtt az egyetemisták száma. Erősödik a vidék, és a hátrányos helyzetű térségekben is lényegesen nő a diplomások száma. Duplázódott a nemzetközi tudományos teljesítmény, többszöröződött a szabadalmi szám, fejlődik a kulturális és diákélet, valamint dinamikusan növekszik a külföldi diáklétszám.

Hankó Balázs kitért az Egyetem 2030 programra is, amelynek célja, hogy 2030-ra legyen magyar intézmény a világ legjobb száz egyeteme között, és legyen magyar egyetem Európa legjobb száz egyeteme között.

Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára arról szólt, hogy a magyar egyetemek legnagyobb értéke az intézmények által kivívott tisztelet. A magyarok között a tanulásnak, a képzettségnek és a diplomának becsülete van, a magyar egyetemek magas presztízst és tiszteletet vívtak ki maguknak. Továbbá egyre nő az intézmények felelőssége, hiszen az egyetemek a kultúra, a sport, a tudomány és a közélet terepének alakítóivá váltak – közölte az államtitkár.