A tatabányai Jászai Mari Színház az előző évben hagyományteremtő szándékkal hívta életre a MOST FESZT-et, amelyet idén március 17. és 20. között rendeznek meg. A színházi fesztiválok sorából eddig hiányzott egy kifejezetten az ilyen műhelymunkákat és egyéni művészi teljesítményeket felvonultató szakmai mustra. ?Amikor megszületett a fesztivál ötlete, szakmai célként elsősorban a monodrámák bemutatását tűztük ki. Arra gondoltunk, hogy születnek olyan alkotások, amelyek figyelemreméltóak. Mi pedig kitalálunk egy olyan szakmai mustrát, amely nem túlvállalás, tehát a színház költségvetési kereteit sem haladja meg és nézői szokásainak is megfelel, valamint amellyel magunkra tudjuk irányítani a szakma figyelmét. Másrészt a fesztivállal érdekesebbé, színesebbé tudjuk tenni a kínálatunkat a nézőinknek? ? fogalmazta meg Juhász Károly.
A programba elsősorban vidéki teátrumok, határon túli színházak és független társulatok produkcióit hívják el. ?Az első, tavalyi programnak az volt az apropója, hogy 25 éve alakult professzionális színház Tatabányán, és ezt jubileumi évaddal ünnepeltük meg. Ehhez kapcsoltuk a fesztivált, amelynek tapasztalatait beépítettük az idei szervezésbe is. Tavaly elmentünk megnézni azokat az előadásokat, amelyeket érdekesnek találtunk, és meghívtuk őket a fesztiválra, az idei fesztivá kapcsán arra kértük a színházakat, ők jelöljék az arra érdemesnek tarott produkcióikat. Több mint negyvenen szerettek volna bemutatkozni, szép számmal voltak határon túli és független alkotóműhelyek is. Közülük választottuk ki azt a nyolc darabot ? négy monodrámát és négy stúdiószínházi előadást ?, mely a fesztivál programját alkotja.?
A MOST FESZT-en különleges témájú, formavilágú, adott esetben az egyéni teljesítményre fókuszáló, intim térben létrehozott alkotások mutatkozhatnak be. ?A választásnál figyelembe vettük, ha a darab egy komoly problémára fókuszált, vagy kiemelkedő szerepalakítás volt benne, a monodrámánál ugyanis az előadó megkerülhetetlen, hiszen fontos prezentálója a műnek. A témában, rendezői koncepcióban nyitottak voltunk, minden olyan darabot, amely valamilyen szegmensből újat mutatott, igyekeztünk a nyolc előadás közé beválasztani? ? jegyezte meg a produkciós vezető.
?Az előadások során családi tragédiákat, mély emberi érzelmeket és olyan feldolgozandó örök témákat láthat majd a közönség, amelyek a színpadon sem számíthatnak tabunak. A színház műfaja ugyanis, ha nem is könnyedebben, de élményszerűen, katartikusabban tudja feldolgozni ezeket a történeteket. A mi közönségünk hozzászokott ezekhez az előadásokhoz, befogadó és nyitott. A tavalyi válogatásban is volt pár olyan téma, amelynél tartottunk attól, hogyan fogadja majd a közönség, de akkor is érdeklődést, nyitottságot tapasztaltunk. Ez látszott az előadások utáni közönségtalálkozókból is, amelyeken nagyon jó párbeszéd alakult ki. Így idén hasonló tematikával és ugyanilyen bátran választottunk előadásokat a közönségnek. Azt is láttuk, hogy a napi két előadás, valamint a stúdiószínházi produkció és monodráma aránya jó döntésnek bizonyult, így ezt is megtartottuk. Emellett most is lesznek közönségtalálkozók, amelyeket a színházunk társulata fog moderálni. A beszélgetések lehetőséget adnak arra, hogy a nézők feltehessék az előadás során felmerülő kérdéseiket. A fesztivál alatt március 19-én lesz MOST Kóstoló helyi bor és sajt különlegességekkel, este pedig ingyenes jazz koncerttel szeretnénk megajándékozni nézőinket? ? emelte ki Juhász Károly.
?A vidéken és a határon túl létrejött előadások sokszor egy évad alatt lefutnak, és előfordul, hogy mire elterjed a hírük, a szakma felfigyelne rájuk, már nem is tekinthetők meg. Holott ezekben az előadásokban a színésznek tehetsége legjavát kell adnia szinte eszköztelenül, a monodráma esetében pedig könyörtelenül érezve személyisége erejét, egyedül kell megküzdenie az ezerfejű szörnyeteg kegyeiért? ? olvasható a MOST FESZT programjáról. A rendezvény lehetőséget ad arra is, hogy a nézőkön kívül a szakmai szervezetek előtt is bemutatkozhassanak a darabok. ?A szakmát a Színházi Kritikusok Céhe, a Magyar Teátrumi Társaság, a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Színházi Társaság egy-egy delegált tagja fogja képviselni. Ők alkotják a zsűrit, megnézve mind a nyolc előadást, és kiosztva a legjobb monodrámának, legjobb studiószínházi előadásnak és legjobb alakításért járó díjat? ? mondta el a produkciós vezető, hozzátéve: a Jászai Mari Színház előadása most nincs a bemutatkozók között, nem szerettek volna szervezőként elvenni egy helyet a nyolcból. A Tartuffe című előadásukat azonban láthatja a közönség Pécsett, hiszen bekerültek a Pécsi Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába.
A részletes program itt található: www.mostfeszt.hu.
Wéber Anikó