Ma kezdődik Szarajevóban az Európai Múzeum Fórum konferenciája, amely szombati zárónapján kiderül, kit illet idén Az év európai múzeuma cím. A Magyar Nemzeti Múzeum Málenkij Robot Emlékhelye az esélyesek között szerepel.


malenkij_robot_emlekhely_1_600x400.png
A Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) Málenkij Robot Emlékhelye
Fotó forrása: mnm.hu

Az 1977-ben alapított elismerés legfontosabb célja, hogy a múzeumok innovatív, a társadalom javát szolgáló projektjeire felhívja a figyelmet. A szakmai megmérettetés arra is lehetőséget nyújt, hogy a különböző országok múzeumai megismerjék egymás kezdeményezéseit.

Az éves díjkiosztó ünnepség hagyományosan egy háromnapos konferencia programjába ágyazódik be, amelynek idén Szarajevó ad otthont.

A versenyen több száz jelentkező közül 40 nominált intézmény várja a zsűri döntését. Köztük különböző tematikájú és nagyságú intézmények szerepelnek, hiszen a versenyre bármilyen, az elmúlt 3 évben nyílt vagy jelentős felújítással büszkélkedő intézmény jelentkezhetett. A lényeg, hogy a jelölt múzeum az innováció, a minőség, a demokrácia, az emberi jogok, a fenntarthatóság és a társadalmi szerepvállalás iránt elkötelezett legyen.


moomin_museum_600x334.png
A Mumin Múzeum
Fotó forrása: magyarmuzeumok.hu

A verseny esélyesei közé tartozik a finn Mumin Múzeum, amely mesefigurák életét mutatja be, a dán Lego House ésy a nemrég megújult bécsi Világmúzeum. A finalisták között szerepel többek között a leideni Rijksmuseum Boerhaave, a frankfurti Történeti Múzeum, a brüsszeli Európai Történelem Háza, a krasznojarszki Múzeum Központ, a Brit Motor Múzeum és a berni kommunikációval foglalkozó intézmény.


malenkij_robot_mnm_600x400.png
A pokol bugyrai. Málenkij robot - Kényszermunka a Szovjetunióban kiállítás

A magyar indulót, A pokol bugyrai. Málenkij robot --Kényszermunka a Szovjetunióban című állandó kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeum 2017-ben nyitotta meg a ferencvárosi pályaudvar mellett található egykori légoltalmi óvóhelyen. A tárlat annak a több százezer magyar állampolgárnak állít emléket, akiket a Vörös Hadsereg a második világháború után tömegesen kényszermunkára hurcolt a Szovjetunióba.

Forrás: magyarmuzeumok.hu