A Paraíso na Terra zenei anyaga pszichedelikus vizekre is evez. A portugál szövegeket Bán Zsófia író szerezte, de szerepel a lemezen angol, francia és spanyol nyelvű megzenésített vers is, Jane Tyson Clement New York-i költőnő, Szabó Ádám író, valamint a legendás Garcia Lorca tollából ? közölték a szervezők az MTI-vel. Pátkai Rozina három évvel ezelőtt megjelent első stúdióalbuma, a Vocé e Eu klasszikus bossa nova album volt. A mostani, a Paraíso na Terra (Mennyország a Földön) saját szerzeményekből áll, ezeket Pátkai Rozina mellett Ávéd János szaxofonos és Tóth Mátyás, a Pátkai Rozina Quintet gitárosa jegyzi. A dalokat a latin dallamok inspirálták, de napjainkra kialakult az énekesnő egyéni zenei világa. A számok hangszerelésein a lemez producere, Fenyvesi Márton dolgozott a zenekarral. A kvintettben Tóth Mátyás mellett Soós Márton (bőgő), Pecze Balázs (trombita) és Cseh Balázs (dob) szerepel. Mellettük cimbalmon Lukács Miklós, harmonikán Orosz Zoltán, ütőhangszereken Dés András, szaxofonon Ávéd János, elektromos gitáron Fenyvesi Márton, zongorán Tálas Áron, trombitán pedig a New York-i Wayne Tucker játszott.

 

A hazai dzsessz színtér egyik kiemelkedő énekese 2013. és 2015. között három egymást követő évben kapta meg a független előadókat értékelő rangos amerikai elismerést, az Independent Music Awardsot (IMA). Pátkai Rozina először 2013-ban a dzsesszdal-kategória közönségdíját kapta meg Vocé e Eu című felvételével, amely Carlos Lyra és Vinicius de Moraes szerzeménye. Egy évre rá El Hombre Que Yo Ame című számát (George Gershwin The Man I Love című szerzeményének feldolgozását) a legjobb vokális dzsesszdalnak választotta az amerikai zsűri, tavaly pedig a latin dal kategóriában nyert Ai, Nao (Jaj, nem) című dalával. Utóbbi Pátkai Rozina Samba Chuva című négyszámos EP-jén található, a zenét Tóth Mátyás, a portugál szöveget Bán Zsófia írta. A középlemez producere az amerikai Helik Hadar volt, aki Herbie Hancock hangmérnökeként a világhírű dzsesszzenész két Grammy-díjas albumán dolgozott.

 

?Annak idején a Reverb Nation amerikai zenei oldalon keresztül szereztem tudomást az IMA-ről, ott volt lehetőség nevezni a versenyre. A bossanova rétegzene mindenütt, meg kell találni a helyét, a közönségét, és ebben nemcsak a menedzsmenteknek, hanem a zenészeknek is komoly feladatuk van? ? mondta Pátkai Rozina korábban az MTI-nek. A Budapest Jazz Clubban december 17-én nem csak az új lemezt mutatja be az énekesnő és zenekara, a koncerthelyszín kiállítóterében Pátkai Rozina rajzai és montázsai is megtekinthetők. Ilyen alkotások díszítik a Paraíso na Terra borítófüzetét is.

 

Az olasz gyökerekkel is rendelkező Pátkai Rozina klasszikus éneket tanult, és elvégezte az ELTE Bölcsészettudományi Kar magyar és angol nyelvtanári szakát. Dzsesszéneket először Szolnoki Dórától tanult, majd az ETÜD Jazz Konzervatóriumban Winand Gábortól és Elsa Vallétól. Dzsesszzongorára Nagy János, hangképzésre Bátori Éva és Magyar Hajnal oktatta. Magyar és nemzetközi mesterkurzuson is részt vett. Később, 2014 májusában fellépett a New York-i Jazz Festivalon, és bekerült a legjobb öt közé a világ egyik legrangosabb zenei megmérettetésén, a Made in New York Jazz Competitionön is. Játszott a Pátkai Rozina Trióval, 2012-ben kvintetté bővült a zenekar. Minka elnevezésű projektje versfeldolgozásokat készít elektronikus hangszereléssel.

 

Forrás: MTI

Fotó: rozinapatkai.com