Mentés társként

Egyéb

Akiben pedig idelátogatva felébred a kíváncsiság, hogyan lehet újraéleszteni valakit, akinek megállt a szíve, az gyakorolhatja is az erre kialakított bábun, amely az igyekezet közben egészen hasonló érzeteket ad, mint az emberi test. Az talán köztudott már, hogy arányaiban nagyon sok embert lehet megmenteni egy szívmegállásból, ha a kigyakorolt egyszerű műfogással egy éppen jelenlevő elsősegélynyújtó képes fenntartani a keringést a mentő kiérkezéséig. Annak is sok érdekességgel szolgál a hely, akiben már korábban is mozgott valami halovány segíteni akarás, amiért megtanult olyan praktikus műveleteket, amelyekkel bajbajutott embertársain tudhat segíteni. Hasznos és új információ például, hogy a Reanimációs Társaság legújabban közzétett vonatkozó kutatásai szerint az újraélesztés során nem kell feltétlenül befúvásokat is végezni, csak a kellően gyors (percenként 100?120) mellkaskompressziókat (az ajánlott nyomásmélység felnőtteknél öt centiméter) végezni. Ez életszerű útmutatás azokra az esetekre, amikor az ember egyedül próbálja fenntartani viszonylag hosszabb ideig egy bajbajutott keringését, vagy akár, gyakorlat híján nem tudja biztosan megteremteni a befúvásokhoz megfelelő testhelyzetet. Ha egy fesztiválon csak néhány ember próbálja ki a gyakorlatban szakavatott útmutatások szerint az újraélesztést, akkor attól fogva már néhány emberrel többen lesznek azok, akik majd valahol, valamikor valakinek meg tudják menteni az életét.
 

Az egymást naponta váltó mentősök itt is önkéntesek, amit maguk teljesen mellékesnek és természetesnek tartanak, nyilván azért, mert rengeteg mindent csinálnak ezen az alapon. Ha mindehhez gondolatban hozzátesszük azokat a történeteket, amelyekkel a Kresz Géza Mentőmúzeumban találkozhatunk, akkor kiderül, ebben a szakmában mindig is olyan emberek dolgoztak, akikben az átlagosnál nagyobb lehet a segítőszándék.

Az érdeklődők a fesztiválon részletes tájékoztató filmeket nézhetnek meg, amelyeken az eset-, illetve a rohamkocsin dolgozók munkáját kísérhetik figyelemmel, vagy egy kvíz kitöltése mellett (amelyet injekciós tű kinézetű tollal és egyebekkel jutalmaznak) elleshetik azt a bárhol használható gyakorlatot is, hogy mit csinálnak készenlétben a szakemberek. Úgy találtuk, meglehet, nem véletlenül, hogy a mentősök kifejezetten vidáman múlatják az időt, ami a jókedven túl arról is szól, milyen az ideális mentális állapot a szaktársainkkal való együttműködéshez.