A Millenárisba költözik a Titanic tragédiája

Kultpol

A tárlat 1991 óta a világ 18 országában összesen 16 millió látogatót vonzott, Közép-Európában Magyarországon mutatják be elsőként a kiállítást. Budapesten a látogatók az RMS Titanic Társaság tengerfenékről felhozott gyűjteményének több száz darabját láthatják, köztük porcelánokat, míves kristálypalackokat és az utasok személyes tárgyait (szemüveget, pénztárcát, ruhadarabokat).

Korának legnagyobb óceánjáró gőzhajója 95 évvel ezelőtt, 1912. április 14-én éjszaka, első útján jéghegynek ütközött. Az "elsüllyeszthetetlennek" hívott Titanic két óra negyven perc alatt süllyedt az Atlanti-óceán mélyére. A hajózás történetének eddigi legnagyobb katasztrófája 1.517 áldozatot követelt.

A tragédia okai 1985. szeptember 1-ig rejtve maradtak, amikor Robert Ballard expedíciójának sikerült felfedeznie a roncsok pontos helyét. Több éves munkával, speciális robot-technológia kifejlesztésével tudták a négyezer méter mélyen lévő tárgyakat felszínre hozni.

Az RMS Titanic Társaság a tulajdonában lévő, több mint 5.500, a tengerfenékről felhozott tárgyi leletből kiállítást szervezett, hogy a nagyközönség számára is elérhetővé tegye a tragédia emlékeit. A budapesti tárlaton háttérzajok, zenék, különleges megvilágítás segítségével élhetik át a látogatók a southamptoni indulás izgalmát, a rekonstruált hajóbelsők bemutatják az első osztály pazar luxusát, a harmadosztály egyszerűségét és a hajógépek kazánjai mellett dolgozók kemény munkáját.

A látogatók egy "jéghegy" megérintésével azt is átélhetik majd, hogy milyen "gyilkosan fagyos" volt a tengervíz a tragédia éjszakáján. A kiállítás szeptember 2-tól november 26-ig várja majd a látogatókat a Millenárison.

(Múlt-kor/MTI)