Három magyar vonatkozású versenyfilm is szerepel a 20. Titanic Filmfesztivál programjában. A szlovákiai Prikler Mátyás Köszönöm jól! című 134 perces nagyjátékfilmjének rövidebb változata a 40 perces verzió 2010-ben Cannes-ban a Cinéfondation elnevezésű hivatalos kategóriában indult, amelyben a legfiatalabb tehetséges rendezők mérték össze tudásukat. A hosszabb változat valójában három történetből áll: egy vállalkozóról, egy megözvegyült idős emberről, illetve egy szétesőben lévő családról szóló mikroeseményeket a körültekintés eszközével viszi vászonra. Április 10-én a vetítést követően a film rendezőjével Prikler Mátyással is találkozhatnak az érdeklődők.
A holland rendező, Ricky Rijneke Tóth Orsit és Rába Rolandot választotta filmje szereplőiként, a vizuális megjelenítésért pedig Pohárnok Gergelyt kérte fel. A holland rendező, Ricky Rijneke első filmjében az élet és halál közti vékony határvonalat vizsgálja aprólékos beállításaival. Csilla egy összetört autóban ébred, valahol a vidéken. Kisöccsét, Istit sehol sem találja. Kábultan továbbáll, és új életet kezd, ahogy azt Istinek megígérte. Sosem tér vissza. Egy gyanús figurával, Gáborral találkozik, akinek sikerül meggyőznie, hogy egy teherhajón Nyugat-Európába utazzon vele. Ezen a véget nem érő utazáson Gábor többször zaklatja Csillát, aki kezdi elveszíteni az egyetlen dolgot, ami öccsére emlékezteti. Április 11-én 19 órakor megtekinthető a film az Urániában.
A harmadik magyar vonatkozású alkotás Mira Fornay Kutám, Killer! című alkotása, amely nem csak a mai Európa rasszistáiról és etnikai konfliktusairól szól, hanem mindenekelőtt olyan rossz döntésekről, amiket már nem változtathatunk meg. Mareknek nincsenek igazi barátai őrkutyáján és néhány szkinheaden kívül. Amikor kiábrándult anyja újra megjelenik életében, borzalmas helyzettel kell szembenéznie. A film a lassú, tunya, mégis mindig robbanásig feszült lét hiteles és delejező krónikája. A filmnyelv feltűnés nélkül mesteri, a Dardenne fivérek stílusával rokon. Az alkotást a Puskin mozi tűzi műsorra április 12-én 19 órakor.
Cate Shortland Lore című alkotásával száll versenybe, amelyben egy náci szülők által felnevelt kislány útját követhetjük nyomon azután, miután szüleit letartóztatják. Lore feladata, hogy testvéreivel az északon élő nagymama házához eljussanak. Az úton megmenti őket és melléjük szegődik Thomas, a fiatal zsidó, akivel ellentétes szemléletmódjuk és a testvérek ellenszenve ellenére együtt teszik meg ezt az utat. A Cate Shortland által írt és rendezett alkotás a Locarnói Filmfesztivál közönségdíját és a Hamptoni Fesztivál legjobb filmnek járó elismerését is begyűjtötte már. Az alkotás megtekinthető az Uránia moziban április 11-én 21 órakor.
A francia rendező Élie Wajeman Alijah című portéjával száll versenybe a Hullámtörők díjért. Alex, a 27 éves, Párizsban élő zsidó drogdíler az alijára készül: ez a cionizmus egyik központi fogalma az Izrael földjére, 1948 óta Izrael államba történő zsidó bevándorlást jelenti. Alex nem vallási okokból, hanem egy új, jobb élet reményében akar elmenni. Testvére, Isaac folyton pénzért nyaggatja, és a nagynénjük házában elköltött sabbati vacsoránál az is világossá válik, hogy szüleiket sem érdekli, mi van velük. Semmi nem tartja itt, hacsak nem az, hogy szereti a várost, a barátait, és a nemrég megismert Jeanne is egyre fontosabbá válik számára. A James Gray korai filmjeire emlékeztető portré egy, a családi kötelékek és az álmai között vívódó fiatal képét mutatja be, számos feltörő új, tehetséges színész erős alakításában. Az Alija április 12-én 17 órakor az Urániában nézhető meg.
Szergej Loznyica Cannes-ban a kritikusok díjával elismert munkája a Ködben, amely egy minimalista eszközökkel elmesélt háborús történet. A Szovjetunió német megszállás alatti nyugati határvidéke 1942-ben. A partizánok minden eszközzel harcolnak a németek ellen. Egy vasúti szabotázsakció elkövetőivel az ártatlan Szusenyát is letartóztatják, de a német tiszt szabadon engedi. Partizánok érkeznek az erdőből, hogy bosszút álljanak a feltételezett árulón, de kelepcébe futnak, és a sarokba szorított ellenségeivel magára maradó Szusenya embertelen helyzetben kényszerül súlyos erkölcsi döntést hozni. Április 13-án a Puskin mozi tűzi műsorra a filmet.
Az ukrajnai Eva Lehman Kupolás ház című filmje is versenyben van, amelyet a Tarkovszkij Solarisát is jegyző Friedrich Gorenstein önéletrajzi írása ihlette. Csendes, fekete-fehér képek idézik meg a II. világháború végén járó Szovjetunió hangulatát. Egy nyolcéves kisfiú utazik édesanyjával a nagyapjához. Útjukat megszakítja az anya hirtelen halála egy romokban lévő ismeretlen kisvárosban, de a fiú eltökélten halad tovább célja felé. Eva Nejman filmje képi utazás egy háború nyomait viselő, hófödte országban, ahol gyönyörű, elhagyatott tájakkal, a nyomor és a kapzsiság szorításában szenvedő emberekkel találkozunk. Az Uránia moziban április 10-én fél 10-kor megtekinthető a film.
A finnek a Fekete golyó című alkotással indulnak, amelyben a főhősnő, Pike éppen a börtönből szabadul. Nem követhet el több hibát, mivel immár egy csecsemő anyja. De volt szeretője felbukkan, és magával cipeli közös múltjukat - amit Pike szeretne elfelejteni - és a kettejük közti szenvedélyt is. Pike elhatározza, hogy nem tér vissza régi életéhez, bármibe is kerüljön. Április 9-én megtekinthető a film 17 órai kezdettel az Urániában.
A Találmány (Primer) című sci-fijéért 2004-ben a Sundance Filmfesztivál zsűrijének nagydíját elnyert független filmes amerikai rendező, Shane Carruth Feltörő színek (Upstream Color) című alkotása az egyik versenyző. Ebben a szürreális romantikus thrillerben egy Kris nevű nőt tolvajok rabolnak el, és egy parazitát helyeznek el a bőre alatt, amely a hipnotikus transz állapotába képes eljuttatni. Amikor az emlékeitől megfosztva magához tér, az egész élete összeomlik, majd megismeri Jeffet. Együtt próbálják összerakni szétesett életüket, még akkor is, ha az univerzum minden jel szerint összefogott ellenük. Shane Carruth a rendezés mellett a film forgatókönyvírója, operatőre, zeneszerzője is, sőt, az egyik főszerepet is ő alakítja. A film az idei Sundance Filmfesztiválon mutatkozott be, ahol díjat is nyert. A filmet április 13-án 21 órakor láthatjék az érdeklődők.
Lenny Abrahamson Mit tettél Richard? című filmje magabiztos tinédzserekről szóló összetett, kifinomult dráma, amely két tradícióra épít: az amerikai teen-noirra (Carrie, Heathers) és az európai drámákra - Vinterberg és Haneke filmjei - amikben a különböző csoportok működési zavarai jelennek meg. A főleg fiatal színészek rendkívüli játékában erős Mit tettél, Richard? egy csendesen lesújtó tanulmány egy fiúról, akinek szembe kell néznie a személyiségében megjelenő kettősséggel: azzal, aki volt, és akivé szeretne válni. A különleges csemegének számító filmet április 12-én 17 órakor tűzi műsorára a Toldi mozi.