Minden idők legszebb magyar Bibliája

Kultpol

A 600 példányban megjelenő kiadvány az Osztrák Nemzeti Könyvtár felbecsülhetetlen értékű gyűjteményéből merítette a Biblia képanyagát: a könyvművészet évszázados kincseinek számító ikonokat, amelyek eddig csak az irattárakban és könyvtárakban időszaki kiállítások keretében voltak láthatók. A gazdagon díszített bibliák valaha a fejedelmi udvarok legértékesebb kincsei közé tartoztak, amelyeket Európa legjobb könyvfestői díszítettek ? emlékeztetett Tarjányi Béla biblikus professzor a bemutatón.
 
Az Ó- és Újszövetség most megjelenő Káldy-Neovulgáta fordításának példánya egyedülálló, kézzel készített különlegesség: hat hónapon át készült, 1070 oldalon aranyozott lapélekkel, a kezdőbetűk és a képek arany nyomásával, bőrkötéssel, aranyozott díszcsattal és veretekkel, valamint másolatokat tartalmaz a Szent Vencel Bibliából, a legrégebbi német kéziratokból és a Nápolyi Bibliából.

Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek felidézte a magyar bibliák kiadásának történetét. Elmondta, hogy az első magyar nyelven készült szentírást Bécsben nyomtatták, de igazán szép, képes, magyar nyelvű bibliát csak a 19. század második felében adtak ki. Hozzátette, hogy a könyvek mint információhordozó eszközök értéke a technika fejlődésével csökken, éppen ezért az igényes és szép kiadványok művészeti értéke viszont jelentősen növekszik. "Nyugodt szívvel állíthatom, hogy ez a könyv miden idők legszebb magyar nyelvű Bibliája" ?fogalmazott az érsek.

Andreas Kaulfuss, az IKAR kiadó vezérigazgatója átadta Erdő Péternek a bíboros nevével ellátott egyedi példányt, valamint felkérte, hogy az egyetlen fehér kötéssel borított magyar nyelvű könyvet személyesen adja át XVI. Benedek pápának.

A kötet ára 485 ezer forint, külön kérésre névre szóló kezdőoldallal is megrendelhető.