Mission Possible - Városmisszió után

Egyéb

Több kiemelkedő esemény köré szerveződött a szeptember 16-22. között Budapesten zajló Városmisszió programja. Az eseménysorozatot megelőző estén rendezték meg a Templomok Éjszakáját, amelyen a katolikus templomok egyházzenei koncertekkel várták az érdeklődőket. A hivatalos nyitónapon, szeptember 16-án ünnepi szentmisével és körmenettel tisztelegtek a Szent István Bazilikába érkező lisieux-i Szent Teréz-ereklye előtt, szeptember 21-én, pénteken, a remény napján pedig szakmai tanácskozást, ünnepi szentmisét és fáklyás felvonulást tartottak a Gellérthegyen. Mindkét eseményt illusztris egyházi személyek tisztelték meg jelenlétükkel.
 

varosmisszio3.jpg
Fotók: MTI

A központi események mellett a város valamennyi plébániájának környékén rendeztek olyan programokat, amelyekkel hitükről tettek bizonyságot a katolikus keresztény hívek. A Blaha Lujza téren minden nap keresztény könnyűzenei koncerteket hallgathattak a téren áthaladók, és számos érdekességgel várta a fővárosiakat a Mikszáth tér környékén a Jézus Társasága is: a téren gyermekszínházi és bábos előadások, utcabál, kóruskoncert volt látható, hallható, a Mária utcai templomban magyarázatokkal ellátott misét tartottak az érdeklődőknek, a Horánszky utcában, a Párbeszéd Házában pedig egymást érték az érdekes előadások. Olyan előadók váltották egymást a termekben, mint Nemeshegyi Péter SJ, Kiss Ulrich SJ, Vértesaljai László SJ, a témák között pedig teológiai (Jézus és kortársai, Jézus kapcsolatai), történeti (a jezsuiták és a művészet, a jezsuiták és a tudomány, a jezsuiták és más vallások), valamint a jelen kort érintő (szabadkőművesség, da Vinci botrány, gazdaság és Jézus) felvetések egyaránt szerepeltek. A jezsuita rendezvények a Mission Possible összefogó nevet kapták.

 
A belsőbb városrészekkel együtt ünnepeltek a külső kerületek közösségei is. Különös hangulatú volt például az a másfél órás keresztút, amelyet a pestújhelyi-újpalotai plébánia hívei jártak végig az úpalotai panelházak között épülő, 1969 óta várt templom alapkövétől az egész lakótelepen át.
 
A kezdeményezés fogadtatásáról nehéz volna képet alkotni, hiszen a legkülönbözőbb területen tevékenykedők más-más tapasztalatról számolnak be. Annyi bizonyos, hogy a Városmisszió egy megélénkülő párbeszéd kezdete lehet a hívő és a nem hívő emberek között, és talán azt is reprezentálta, hogy a Katolikus Egyház olyan szervezet, amely képes lépést tartani a korral.