Misztikum és katarzis a színpadon – interjú Fabók Mariann-nal

Színpad

A Déryné Program Országjárás alprogramjának első állomása Kincsesbánya volt május 14-én, ahol a közönség Fabók Mancsi Bábszínháza A fekete kakas című előadását tekinthette meg.

Most, hogy hosszú hónapok után újra színpadra állhatsz, mit érzel? Hogyan készülsz?

Azt hiszem, hasonlítok a 20 éves díszletszállító furgonunkhoz: nagyon megbízható autó, egy átlagos évben 50 000 kilométert utazunk vele – de a több hónapi állást követően nem is tudtuk beindítani, s egyre másra jelentkeztek újabb és újabb működési hibái. Ahogyan az autót néhány hete a szerelőnél készíttettük fel, úgy magunkat is muszáj kicsit megolajozni, felpezsdíteni a játékra.

Az előadásokat fel kell újítani, a szövegeket a ködös homályból napvilágra kell csalni, a szájunkkal újratanultatni. Rengeteg dolgunk van, és én nagyon izgatott vagyok, hogy sikerüljön ugyanonnan folytatnunk, ahol abbahagytuk.

Nem először játszottál Kincsesbányán, mit jelent a számodra, hogy a közönség és a szervezők újra bizalmat szavaztak előadásodnak és nagy szeretettel várnak?

Igen, a tavalyi évben, szintén a Déryné Program keretében két előadást vittünk Kincsesbányára: A halhatatlanság országa és Azért a kis bolondságért... címűeket. A héten Mikszáth Kálmánnak A fekete kakas című novellájából készült előadásunkkal látogathattunk el a településre. Nagyon megtisztelő, és lelket melengető érzés az ismételt meghívás, a helyiek bizalma és nyitottsága. S szép jelnek érzem, hogy épp ezzel a gyönyörűséges művel törtük meg hallgatásunkat. Mikszáth humora, végtelen derűje s a jóság gyakorlásáról szóló katartikus története igazán méltó lehet az újrakezdéshez.

Miért tartod fontosnak az Országjárás alprogramot?

Mi magunk vándorszínház vagyunk, s – békeidőben – egész évben járjuk a kisebb-nagyobb településeket határokon innen és túl. Magunkénak érezzük a Déryné Program célkitűzéseit. S bár az elmúlt években sokfele jártunk, ilyen kicsinyke településekre még nem jutottunk el, mint amilyenekre a program lehetőséget ad. Nagyon hálásak vagyunk a minket ért sok kedvességért, amit e településeken élőktől kapunk, s bízunk benne, hogy játékunkkal maradandó nyomot hagyunk a szívekben, emlékezetekben.

A misszió folytatódik, az Országjárás alprogram dübörög tovább, jelenleg is közel 700 előadás áll szervezés alatt, a feladat nem kisebb, mint lelki táplálékot nyújtani, színvonalas színházi produkciókat eljuttatni a legkisebb falvaktól egészen a nagyvárosokig, híven a mottóhoz: Színház mindenkinek!

Kiemelt kép: Bócsi Krisztián fotója