Immár harmadik alkalommal jelentkezik a Placcc Fesztivál táncfókuszú különkiadása, a Placcc Dance 2023. május 30. és június 8. között, amit idén két „sétálós" projekt vezet be.

2023. május 11. és 25. között látható Somló Dávid A lassú lépteknek fülük van című köztéri hanginstallációja a IX. kerületi Kerekerdő parkban. Huszonöt elrejtett hangszóró játszik a sétálók valóságérzékelésével. Egymásba fonódó helyspecifikus kompozíciókat hallunk, amelyek különböző felvett zajokból, átszűrődő beszélgetésekből, otthoni zörejekből és minimalista zenei elemekből állnak össze. A környezetébe hol beleolvadó, hol pedig abból kizökkentő darab egy álomszerű hangzásvilággá és közös hallgatásélménnyé alakítja át a parkot vendégei számára.

2023. május 24. és 26. között a walk-listen-create platformot működtető nemzetközi kollektíva tart workshopot a PLACCC meghívására. Babak Fakhamzadeh, Geert Vermeire és Andrew Stuck háromnapos workshopja a városi tér rendhagyó felfedezésére invitál. A workshopok helyszíne Csikágó, vagyis a Külső-Erzsébetváros, ahol a PLACCC művészekkel és alkotókollektívákkal közösen működteti a Szendvicsbár Közösségi Teret.

A Placcc Dance programjaira 2023. május 30. és június 8. között kerül sor. Az előző évekhez hasonlóan a program két fő fókusza a köztér és az alkotói innovativitás. 2023-as kiadásunkban a meghívott művészek tér és test kapcsolatát kutatják, a (köz)teret a kísérletezés terepeként felfogva keresik, hogy milyen jelentéssel, funkcióval ruházódhat fel a táncos teste e térben. Mit mond a test, ha fiatal vagy idősödő, ha kollektív vagy kirekesztett?

Lőrinc Katalin táncművész és Vázsonyi János szaxofonművész Improvizációk hangszerre, térre és testre című koreográfiája a térben adott testek – egy táncos teste, egy zenész teste és persze a hangszeré; a jelenlévők (nézők) teste, a táj teste, a tárgyak, a falak, a levegő teste... – között az adott pillanatban megszülető kapcsolódásokból születő improvizáció.


64537ccfe89082ac6661602a.jpg
Lőrinc Kati. Fotó: Simara László

Grélinger Ágnes With open doors to spaces without walls című performatív térfoglalásának mozgatórugója a törődés szándéka. A résztvevők a képzeletük segítségével fedezhetik fel a teret, egyéni és kollektív emlékek felidézésével keresik a választ a kérdésre, hogy mire van szüksége a helynek.

Oberfrank Réka eredetileg színházi térben bemutatott Miracle című előadásának köztéri verzióját valósítja meg, így az eredeti produkcióban felvetett témák tágabb dimenzióba helyeződnek, a táncosok egyéni és kollektív teste mellett elkerülhetetlenül más – emberi vagy nem-emberi – testek kerülnek be a konstellációba.

Bot Ádám Viszlát odakint című köztéri performanszában a színház és kortárstánc területéről érkező fiatal művészek a hajléktalanság és az otthontalanság témájára irányíják a figyelmet. Az akciókat a Fedél nélkül című utcalapban megjelenő versek és alkotások inspirálják.

A PLACCC Dance programját a Cipolla Collectiva A test misztériuma című előadása zárja, amelyet nem köztéren, hanem egy rendkívüli helyszínen, a Blinken OSA Archívumában láthat a közönség. Az intézmény hangulata teremti meg a megfelelő közeget a produkcióhoz, amely nem szimplán táncdarab, hanem tanulmány és beavatás is egyben.

Bővebb információ: www.placcc.hu