Mongóliába ért a Nemzeti Múzeum ajándéka

Kultpol

A Magyar Nemzeti Múzeum azzal bízta meg a csapat tagjait, hogy a Dzsingisz kán kiállítás ajándékaként vigyék el az ázsiai ország múzeumába Radnóti Andor magyar származású volt mongol egészségügyi főbiztosnak a húszas évekbeli Mongóliában készített és nemrégiben digitalizált képeit.

Az expedíció tagjai Ulánbátorban

Az ajándékot a múzeum főigazgató-helyettese vette át, aki elmondta: nagyon hálásak az expedíciónak és a Magyar Nemzeti Múzeumnak az ajándékért. A CD ugyanis olyan fotódokumentációt tartalmaz, amely sokat segít a húszas évek néprajzának a feltérképezésében.

A Góbi-expedíció ma indult vissza és pénteken tart Budapesten élménybeszámolót útjáról. A hét fiatal sikeresen teljesítette az egy hónappal ezelőtt megkezdett lovas vonulását, amely során átszelte a Góbi-sivatag kő- és homokpusztáit, a sivatagi sós tavak vidékét, valamint az Altáj-hegység háromezer méteres hágóit.

Az expedíció gasztronómiai, orvosi, rádiótechnikai megfigyeléseket végzett, valamint egyedülálló tudományos dokumentációt készített a Kelet-kutatás különböző területein, feltérképezett több tucat hun-, türk-, és mongol korból származó sírhelyet és dokumentálta az elmúlt 5000 év mindennapjaiba betekintést nyújtó Bayangiin Nuruu-i sziklarajzokat.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma)