Montreux után Montrealt is meghódítja a Jazzbois

Popkult

A világ leghíresebb jazzfesztiválja, Montreux után most a világ legnagyobbján, a Montreal International Jazzfesztiválon koncertezik a Jazzbois: a tíznapos zenei seregszemle első napjának nyitókoncertjét adják június 26-án. A korábbi években olyan ikonok léptek fel a fesztiválon, mint Miles Davis, Ella Fitzgerald, BB King, Herbie Hancock, Chick Corea, Sting és David Bowie.

Bécsben dedikálnak a Jazzbois tagjai. Fotó: Szabó Marci
Bécsben dedikálnak a Jazzbois tagjai. Fotó: Szabó Marci

A Jazzbois trió tavaly robbant be a nemzetközi jazzszíntér élvonalába, amikor fellépett a legendás Montreux-i Jazzfesztiválon. Az őszi, tizennégy állomásos európai turnéjuk során több helyszínen is telt ház előtt játszottak – így például a londoni Jazz Caféban és a párizsi Le Hasard Ludique-ben. 

Az angol BBC2-n Jamie Cullum műsorában május 6-án egy teljes órát szentelnek hazánk külföldön messze leghallgatottabb zenekarának és rajtuk keresztül a budapesti új jazzszíntérnek, ami példátlan országimázsszempontból is. Emellett a Jazzbois fellép a londoni Cross the Tracks fesztiválon is, novemberben pedig újra nyakukba veszik Európát. 

A friss Fonogram-díjas zenekar újgenerációs fúziós zenét játszik, amit lehet „jazzként” aposztrofálni, de ahogy ma már a popzene is sokkal könnyebben mozog a műfaji kereteken kívül, úgy a jazzt sem lehet már szűken értelmezni, ezért az ő zenei stílusukat is nehezebb egy-egy jelzővel meghatározni.

A Jazzboi-ok itthon felléptek már a Müpában a Kalákával közös produkciójukkal, nemrég pedig telt házas koncertet adtak az A38 hajón, azonban igazi erejük abban rejlik, hogy mára Európa sok nagyvárosában több mint négyszáz jegyet tudnak értékesíteni. Közönségük valóban nemzetközi: a külföldi koncerteken elvétve lehet magyarokkal találkozni, és a zenekari merchandising termékekre szerte a világból érkezik megrendelés – ez is mutatja, hogy amit ők képviselnek, arra széles körű igény mutatkozik itthon, Európában és a tengerentúl is.

„A külföldi koncerteken látjuk, hogy egészen szürreális elérése van a zenénknek. Londonban, Amszterdamban, Párizsban, Utrechtben és Varsóban is telt ház várt minket, és nem a kinti magyarok jöttek el, hanem külföldi rajongók. Most sokat megyünk külföldre, megnézzük, meddig lehet ezt feljebb tornászni” – mondta Sági Viktor, a zenekar basszusgitárosa.