Idén már hatodik éve, hogy a Besnyő Dániel fényművész vezette kollektíva, a Secret Mapping Experiment a környező országok legizgalmasabb építményeit keresi fel és vetíti be.

Fénybe öltöztették többek között a Körszállót, Szutjeszkát, a November 7. erőműt, Petrova Gorát, a SZOT Szállót, az Otthon Áruházat és a Kelenföldi Erőművet is, ezzel emléket állítva az erőművek, szoborcsoportok, elhagyatott építmények méltatlanul elfeledett, meglehetősen gazdag történelmének. Ha ezek a monumentek beszélni tudnának, rengeteg történetet adnának át – Dani Szűcs Gábor festőművész és Maruscsák Dávid VR-művész segítségével ezeket a sztorikat görgeti fel és éleszti újra az éjszaka leple alatt.

Az expedíciók véghezvitele komoly kihívásokat rejt magában: amellett, hogy titokban zajlik, az időjárási körülmények is közbeszólhatnak. Megesett már, hogy a Secret Mapping csapata több száz kilométert utazott, azonban mégsem tudta valóra váltani álmát. Az elkészült alkotások viszont magukért beszélnek, és most, a Secret Mapping története során másodjára a nagyközönség számára is elérhetővé válnak. A március 30. és április 2. között szervezett kiállításon ugyanis Besnyőék az eddigi legfontosabb munkáikat mutatják be a Memento Park – Szoborpark Múzeumban, ahol makettre és kiállítási tárgyakra, valamint a park szoboróriásaira komponált mappingek segítségével érthetjük meg jobban a fényművészet lényegét.

A kiállítás érdekessége még, hogy ezúttal a kommunizmus ideje alatt született építmények kerültek a gyűjtésbe.

„A kommunizmus korabeli építmények rengeteg jelentésréteget hordoznak, és formavilág szempontjából is nagyon inspirálók. Amellett, hogy a kommunista éra szigorú keretek közé szorította az emberek életét, az építészek hatalmas alkotói szabadságot kaptak. Ha köztük járunk, mindig az az érzésünk támad, hogy ezek a monumentek valamilyen módon kölcsönhatásban állnak egymással. Ha megfigyeled őket egymás mellett, kiadnak egyfajta érzést, mondanivalót, mintha egy másik kor vagy univerzum csatlakozási pontjait képeznék. Éppen ezért örülök nagyon, hogy a kiállításon egymás mellé rendezhetjük őket – ezek a fotók bemutatják, hogy itt minden mindennel párbeszédbe lép” – mondja el Dani a kiállítás anyaga kapcsán.

A Secret Mapping Experiment projekt nonprofit alapon működik, ezért a kollektíva a kiállítás teljes jegybevételét egy következő titkos épületvetítés megvalósítására fordítja. A látogatók így a belépő vásárlásával egyúttal támogatóvá és koproducerré is válnak.

Fotó: Secret Mapping Experiment