Az MTA második alapítójára emlékeznek

Kultpol

Az április 18. és május 19. között látogatható kiállításon az ötvösművészet remekei, festmények, grafikák, kéziratok, kották, könyvritkaságok láthatók. Mint Beke László, az MTA Művészettörténeti Kutatóintézetének igazgatója a tárlat csütörtöki megnyitóján hangsúlyozta, a megemlékezésnek az ad alkalmat, hogy 80 éve, 1928-ban Vigyázó Ferenc a végrendelete értelmében a Magyar Tudományos Akadémiára hagyta minden ingó és ingatlan vagyonát.

A hagyaték birtokokból, kastélyokból, gazdag könyv-, kotta- és műkincsgyűjteményből állt. Beletartozott a vácrátóti botanikuskert is, amelyről az Akadémia mind a mai napig "példaszerűen gondoskodik". "Miért különösen aktuális ma köszönetet mondani Vigyázó Ferencnek?" - tette fel a kérdést Beke László. Mint rámutatott, napjainkban kiéleződött a vita, hogy Magyarországon kinek és hogyan kell támogatni a tudományt, a kultúrát, a művészetet.

"Az még tiszta dolognak tűnt, amikor az alapító atyák magánvagyonukat a köz érdekében fektették be az általuk létrehozott intézményekbe és alapítványokba. (...) Jelenleg társadalmi méretű vita folyik arról, hogy mi a magán, s mi a köz, s ebből kinek keletkezik haszna. Vonatkozik ez a Magyar Tudományos Akadémiára is: kinek a tulajdona, kinek az érdekében tevékenykedik, s kinek lesz belőle haszna. Jelenleg ez úgy néz ki, hogy az MTA tulajdonképpen a saját tulajdonosa, a köz érdekében tevékenykedik, de a közt képviselő állam csak akkor akarja támogatni, ha hasznot hajt neki" - emelte ki Beke László.

A kultúra más területein és a művészetben is hasonló a helyzet. A támogatásokban azonban az önzetlenség elvének kell érvényesülnie, csak így biztosítható a tudomány, a kultúra, a művészet, szabadsága, függetlensége. "Az önzetlenség elve ad különös aktualitást Vigyázó Ferenc adományozó gesztusának.  Ennek révén ugyanis az első világháború után anyagi függetlenségét elvesztő, veszélyeztetett Magyar Tudományos Akadémia működése vált biztosítottá. A következő években a Vigyázó-birtokokből és -telkekből, továbbá a pénzeszközök kamataiból befolyó bevételek azt a hőn áhított függetlenséget hozták meg az Akadémiának, mellyel alapítása óta nem rendelkezett" - mutatott rá Beke László.

A Vigyázó család a XVIII-XIX. század jelentős dunántúli nemesi famíliája volt. A család vagyonát a már Pesten megtelepedett Vigyázó Antal (1793-1861), a napóleoni háborúk jeles kapitánya alapozta meg, aki könyvtárát utazásai során gyarapította. A Vigyázó család Károly körúti palotájában a bibliotéka mellett XVI-XIX. századi ezüstöt, porcelánt, üvegtárgyakat őriztek. A gyűjtemény dísze volt négy XVII. századi és legalább két XVIII. századi, flamand és francia szövőműhelyekből származó szövött kárpit. Közülük a legkorábbiak különböző sorozatokhoz tartozó, mitológiai és allegorikus jeleneteket megörökítő darabok.

Az MTA gondoskodásából a Vigyázó-gyűjtemény 1935 és 1945 között a rákoskeresztúri kastélyban működő Vigyázó-Podmaniczky Múzeumban volt megtekinthető. A második világháború során az anyag egy része elpusztult. A kollekció megmenekült része különböző közgyűjteményekben, elsősorban az Akadémián, továbbá az Iparművészeti Múzeumban és a Magyar Nemzeti Galériában lelhető fel.

(Múlt-kor/MTI)