A műhelyélet, és ami azon túl van

Egyéb

?Korábban még nem volt olyan rendezvény, amely lehetővé tette volna, hogy a hazai felsőoktatási intézményekhez kapcsolódó irodalmi és kulturális műhelyek/folyóiratok tagjai/szerkesztői közösen tárgyalják meg a működésbeli funkcionális és stratégiai eltérések jelentőségét és a kortárs magyar kulturális élet jelenségeinek generációs problémáit. A József Attila Kör és a KULTer.hu által rendezett KULTOK erre ad lehetőséget? ? olvashatóak Áfra János, a KULTer alapító-főszerkesztőjének gondolatai a hivatalos közleményben.

A KULTeren közzétett szövegből tehát kiderül: a KULTOK konferencia egy hiánypótló kezdeményezés arra, hogy párbeszéd induljon a kulturális műhelyekben dolgozó fiatalok között. Célkitűzésként arra keresik a választ, ?melyek is lehetnek pontosan a mértékadó ?értékek??, azaz a kulturális szférát alapjaiban meghatározó normák, ízlések. Emellett szakmai tapasztalatcserét, a kortárs magyar kulturális élet jelenségeinek és a generációs problémáinak feltérképezését, valamint a műhelyek közötti funkcionális és stratégiai eltérések vizsgálatát is megkísérlik.

KULTOK_plakat

Az április 20-ai nyitónap A műhelyélet, és ami azon túl van címet viseli. Bedi Katalin, a Kultúra és Kritika főszerkesztője a kritika közvetítő szerepéről tart előadást, Vass Norbert a KULTer.hu szerkesztője a kreatív írás személyes élményei mellett az ezt tanító hazai műhelyekkel foglalkozik. Nagy Sára, a Magyar Játékszín főszerkesztő-helyettese Egyetemi szentélyek című előadásában a kortárs színház kérdéseit boncolja, míg A KönyvFilm sajátosságairól és határterületeiről Bene Bálintot, a KönyvFilm Műhely tagját hallgathatják meg az érdeklődők.

A második nap az Információszerveződés lapon és weblapon tematika köré szerveződik. Reichert Gábor, az Apokrif Online szerkesztője tartja a szombati nap nyitóelőadását, amelyben a Nyomtatott és online irodalmi kiadványok párbeszéd-lehetőségeit boncolgatja. Braun Barna, a FÉLonline szerkesztője a weblapolvasás metodológiájába avatja be az érdeklődőket. A KULTON mindkét napja a műhelytagok felolvasásával és kerekasztal-beszélgetésekkel ér véget.

A Konferencián résztvevő műhelyek/folyóiratok a következőek lesznek: Alföld Stúdió (DE), Amúgy (DE), Apokrif irodalmi folyóirat (ELTE, PPKE), Kultúra és Kritika (PPKE), LÉK Irodalmi Kör (DE), DEIK = Debreceni Egyetem Irodalmi Kör (DE), FÉLonline (ELTE), KULTer.hu (DE, PTE, PPKE), Hapax (SzTE), KönyvFilm Műhely (ELTE, PPKE), Magyar Játékszín online színházi folyóirat (DE), Trubadúr Magazin (PTE), Próza Nostra (SzTE), Szkholion művészeti és szakfolyóirat (DE), ÚjNautilus (KGRE) + JAK & FISz.

A konferencia részletes programját innen érhetik el: http://kulter.hu/2012/04/kultok-kultmuhelyek-orszagos-konferenciaja/.