A régészek szerint a tell-el-amarnai Aton templom mellett egy 1600 éves város maradványait sikerült azonosítani. A műholdkép szerint az Ehnaton által alapított város romjaira később több település épült, így ott i.sz. 400 körül is egy jelentős közösség virágzott. Sarah Parcak, a birminghami Alabama Egyetem munkatársa szerint "ez az eddig felfedezett legnagyobb ismeretlen romváros", és az ott talált érmék és cserepek alapján a területen egy görögökkel és rómaiakkal kereskedő vallási központ állhatott.
A felfedezés az Egyiptom ismeretlen régészeti lelőhelyeinek feltérképezésére végzett műholdképes felmérésbe illeszkedik, amelynek során a katasztrófákban elpusztult, elnéptelenedett vagy azóta beépült városokat keresik. Parcak a műholdképekkel végzett munka során már négyszáz hasonló helyszínt azonosított, amelyek közül egy i.e. 600-ból származó nagyváros és egy i.sz. 400-ban használt monostor emelkedik ki, míg a legkorábbi azonosított leletek 5000 évesek.
Parcak a Live Science-nek adott interjúban elmondta, hogy még most is több ezer ismeretlen települést rejt a föld mélye, és azok nagyon sok értékes információt rejthetnek a szakemberek számára az ott élők mindennapjairól. Az eltemetett városokat azonban a fosztogatás vagy beépítés veszélye fenyegeti, így a régészek bíznak abban, hogy a kormányzat igénybe veszi eredményeiket, és mindezt felhasználják majd a különböző fejlesztések tervezésekor.
Nemrég arról számoltunk be, hogy az utóbbi években rendkívüli mértékben megnőtt a világhálón az ókori Egyiptomról elérhető tudás mennyisége. Honlapok, nyomtatásban megjelent könyvek digitalizált változatai, illetve már az eredetileg is csak online elérhető publikációk mellett a múzeumok is egyre inkább saját gyűjteményük megismertetésére használják az internetet. Többek között ebben kíván segítséget nyújtani Gulyás András műholdképes katalógusa.