1956. április: kisebb repedések a rendszeren

Egyéb

3.

Kihallgatják Kéthly Annát

Új 2-es villamost állítanak forgalomba Budapesten: Az első távvezérlésű villamos 1956. április 3-án mutatkozott be a 2-es vonalon. Az FVV 1956 elején 20 darabot rendelt az UV betűjelzéssel ellátott távvezérlésű szerelvényből.

4.

Élőben sugározták a díszszemlét: A "felszabadulás" 11. évfordulóján megrendezett díszszemle volt az utolsó, amelyet még a Sztálin szobor előtt tartottak. Az állami ünneplést a helyszínről közvetítette a televízió.

Az SZKP KB üdvözlőtávirata április 4-e alkalmából: Rákosi Mátyásnak és Hegedűs Andrásnak címzett táviratában Hruscsov és Bulganyin üdvözölte a hazai vezetést. A "forradalom kipróbált vezetőjeként" pozíciójában megerősített Rákosi mellett a 34 éves Hegedűs András miniszterelnököt szólították meg, mint aki "személyesen is mindent elkövetett és elkövet ma is a szovjet és a magyar nép barátságának és testvéri együttműködésének megszilárdítására", ezzel jelezve, hogy Hegedűs akár a legfelső posztra is jelölhető lenne.

8.

A művészi torna első hazai versenyét rendezték meg a Testnevelési Főiskolán. A sportág népszerűsége szinte napról-napra nőtt, 1960-tól hazai bajnokságot is tartanak.

9.

Magyarország és Ausztria Bécsben egyezményt írt alá a közös határvidék vízgazdálkodási kéréseinek rendezése érdekében. A két országot érintő vízi ügyek koordinálására és rendezésére megalakították a Magyar-Osztrák Vízügyi Bizottságot.

10.

Megérkezett az első Ancsa: Az igen kedvelt repülőgép, az An-2-es első hazai példánya a Magyar Néphadsereg légierejéhez érkezett Budaörsre a 16. Önálló Szállítórepülő Századhoz. Az "Ancsa" becenévre hallgató gépeket gyakran használták a honvédségnél, a mezőgazdasági- és a sportrepülésben, valamint a térképészet és a mentőrepülés területén.

18.

Tánczos Gábor felszólalt a Petőfi Kör jugoszláv irodalmi estjén. Üdvözlőbeszédében a két nép barátságára hívta fel a figyelmet, amely a két év múlva ellene indított per vádiratában is szerepelt.

19.

A hajdani filmsztár Grace Kelly föladva színésznői karrierjét férjhez ment III. Rainer monacói nagyherceghez.

22.

Leleplezik a nyugati hírszerzést: A szovjet hadsereg hírközlési akciócsoportja felfedte a berlini zónahatár alatt futó hírszerző alagutat. A nyugati hírszerzés 1955 májustól három berlini szovjet katonai telefonvonal 24 órás lehallgatására hozta létre a hírszerző műszaki alagutat. A leleplezéséig tartó alig egy év alatt az MI6 és a CIA több mint 50000 órányi beszélgetést rögzített a Németországban állomásozó szovjet csapatok hadrendjéről, egységeiről, tisztiállományáról, a csapatmozgások jellegéről és méretéről.

25.

Meghalt Czapik Gyula, az egyetlen szabadlábon maradt érsek: Az 1939-től veszprémi püspök, 1943-tól egri érsek Czapik Gyula 1951-1956 között az egyetlen szabadlábon maradt érsekként töltötte be a Magyar Katolikus Püspöki Kar elnöki tisztét. Halálával az ország érsek nélkül maradt, mert Mindszenty József esztergomi érsek és Grősz József kalocsai érsek börtönbüntetését töltötte. A püspöki rangsorolás szerint Shvoy Lajos fehérvári püspök vette át a püspöki kar elnöki tisztét és május 11-ére püspökkari értekezletet hívott össze.

29.

Döntetlent játszik az Aranycsapat: 100 ezer néző előtt a budapesti Népstadionban játsszák a Magyarország-Jugoszlávia Európa Kupa mérkőzést. Félidő: 1:1, a végeredmény 2:2. Góllövők: Vukas (6. perc), Fenyvesi I (42. perc), Bozsik II (54. perc), Veszelinovics (75. perc).