1956. január: a forradalmi év hajnalán

Egyéb

1.

Erdészeti melléktermékek hasznosítása: Az erdőkben megtermő melléktermékek begyűjtése, felvásárlása, feldolgozása, belföldi és exportpiac igényeinek kielégítése alapfeladatokra létrejött az Erdei Termék Vállalat.

Leépítik az államvédelmet: Nagyarányú létszámcsökkentést hajtanak végre az ÁVH-nál, ami komoly elégedetlenséget kelt a szervezetben.

Szudán független demokratikus köztársasággá alakul: Szudánban az északi muzulmán párt veszi át a hatalmat, a déliek autonómia törekvései nyomán azonban hamarosan polgárháború robban ki. Január 19-én csatlakozik az Arab Ligához.

Bartók az Operaházban: Négy év után a fővárosi Operaház először játszik Bartók művet: Január elsején előadták Bartók Béla A csodálatos mandarinját.

Kútszerelő nyerte a Békekölcsön díját: A Harmadik Békekölcsön ötödik sorsolásán Baluch Zoltán, az Ásványolaj-Tartályszerelő és Karbantartó Vállalat olajkútszerelője nyerte a 100 000 forintos főnyereményt.

Megalakult az Országos Atomenergia Bizottság: Az OAB Straub F. Brúnó akadémikus által vezetett Izotópalkalmazási Szakbizottsága (IASz) hamarosan izotóptanfolyamokat szervezett az orvosok és a természettudományos képzettségű szakemberek részére.

2.

Megkezdi működését az MTA Irodalomtörténeti Intézete: Megalakulásakor munkáját a Tudományos Tanács irányította, amelynek elnökévé Sőtér Istvánt, titkárává Klaniczay Tibort nevezték ki, aki egyidejűleg az igazgatóhelyettesi tisztséget is betöltötte.

Megszervezik a német békehadsereget: A Bundeswehr első alakulatai megkezdik szolgálatuk teljesítését az NSZK-ban.

3.

Autóbusz-szerencsétlenség a Margithídon: A budapesti rendőrség hivatalos közlése szerint szerda reggel 6 órakor egy 39-es jelzésű utasnélküli autóbusz, amely a Népstadion melletti garázsból indult el és nagy sebességgel a budai végállomás felé haladt, a sziget bejárójánál a Margithíd korlátját áttörve a Dunába zuhant. A szerencsétlenségnek két halálos áldozata van: Veres Gábor gépkocsivezető és Szerda József kalauz- írja a Szabad Nép.

Nincsenek partizánok Magyarországon: Az amerikai hadsereg katonai elhárító osztálya (G-2) megrendelésére a washingtoni Georgetown University részletes kutatási jelentést állított össze Magyarország: ellenállási tevékenység és potenciál címmel. A disszidensekkel készített hírszerző interjúk valamint a CIA és a Katonai Hírszerzés ide vonatkozó egyes dokumentumai (ügynöki jelentések) alapján készült jelentés végkövetkeztetése: "Nincs bizonyíték arra, hogy számottevő ideig fennmaradt volna bármely fegyveres partizán csoport Magyarországon, és lehetséges, hogy a jelentésekben említettek közül némelyik akár teljes egészében bűnözőkből és dezertőrökből állt. Jelenleg semmilyen partizán tevékenységnek sincs nyoma Magyarországon." ... "Magyarországon nincs hagyománya vagy története az aktív ellenállásnak, és minden jel arra utal, hogy ez a hagyomány nem szakadt meg."

6.

Számítógépet rendel az Egyesült Államok nukleáris kutatólaborja: Az Új-Mexikó állambeli Los Alamos Nemzeti Laboratórium ajánlattételi felhívást tesz közzé egy gyors számítógépre. Három írásos ajánlatból áprilisra az IBM kerül ki győztesen. Az IBM 704-es második generációs üzleti számítógépe 1954 óta már egy kezdetleges operációs rendszerrel is rendelkezik, amelyet Gene Amdahl fejlesztett ki elsőként.

Megalakult a Magyar Kutyatenyésztők Országos Egyesülete (MKOE). Az 1960-as évek elején átváltoztatta a nevét Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete-re (MEOE).

Kelta és dák kultúrára utaló csaknem kétezer éves sír találtak Rákospalotán a Textilfesték- és Vegyitermék Vállalat telephelyén. A pesti oldalon ez az első ilyen származású lelet - tudósít a Szabad Nép.

7.

Az Európai Szén és Acél Közösség (Montánunió) főhatósága megerősítette a harmadik országból származó acéltermékek szabadkereskedelmének elvét a Közösségen belül.

9.

Tudományos Egyesületet létesíthetnek az egyetemisták: Az oktatásügyi miniszter utasítására az egyetemeken és a főiskolákon karonként, illetőleg főiskolánként a hallgatók tudományos egyesületet létesíthetnek. Az egyesület felügyeletét az egyetem, a főiskola felett felügyeletet gyakorló minisztérium, az egyetem rektora útján gyakorolja. Az egyesület célja, hogy alátámassza az egyetemi oktató-nevelő munkát, a tantervben előírt foglalkozásokon túlmenően segítse a hallgatók minél jobb szakmai és politikai fejlődését- írja a Szabad Nép.

10.

Elvis Presley elkészíti a Heartbreak Hotel felvételét: Két nappal 21 születésnapja után Elvis Presley elkészítette első felvételét az RCA stúdióban. Ez az első szám Elvis több millió példányban elkelt 45 felvételéből. A január végi megjelenés után 300 ezer példány fogyott el három hét alatt.

12.

A 20. század legnagyobb magyarországi földrengése pusztít Pest megyében: Háromnegyed hétkor pusztító erejű földrengés rázta meg Dunaharasztit és környékét. Többszáz épület megsérült és vált romossá Dunaharasztiban, valamint Taksonyban és Szigetszentmiklóson. Budapest területéről 667 kárbejelentés érkezett. Az összkár mértéke - mai árakon - 100-200 milliárd forintot tehetett ki.

14.

Megjelenik Little Richard Tutti Frutti című száma.

15.

"Valaki egy csokor friss mandulavirágot helyezett a lorettói oltárra. Templom előtt rügyezik a vadgesztenye. Ritka, tavaszi jó idő járja." - olvasható a Tihanyi Kalendáriumban (Historia Domus Tihanyiensis) Dr. Vass Sándor Alberik OSB bejegyzései között.

18.

Az NDK saját hadsereget állít fel: A Nemzeti Néphadsereg és a Nemzetvédelmi Minisztérium létrehozásáról szóló törtvény alapján a laktanyákban elhelyezett népi rendőrség alakulataiból, valamint a tengerészeti és légierőkből megszervezik a Nemzeti Néphadsereget.

Földművelődésügyi miniszter a Budapesti Központi Börtönben: Kovács Béla 1941-től a Magyar Parasztszövetség főtitkára. 1944-1947 között belügyminisztériumi államtitkár és földművelődésügyi miniszter volt. 1946. február 23-án lemondott a földművelődésügyi miniszteri posztról, hogy főtitkárként minden erejét a Kisgazdapártnak szentelhesse. 1946. március 13-tól aKis Újság főszerkesztője. 1947. február 25-én a szovjet hatóságok letartóztatták, és bírósági tárgyalás nélkül húsz év kényszermunkára ítélték. 1948-ban hosszabb ideig Neukirchenben volt. 1952-ben a Magnyitogorszk melletti Verdij Uralszk börtönben. 1953 őszén gyenge szívrohamot kapott. 1954-ben a vlagyimiri börtönbe került. 1955-től a mordovai politikai gyűjtőtáborban raboskodott. Kovács Bélát a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa Elnöksége 1955. szeptember 7-i határozata alapján november 8-án átadták a magyar kormánynak.

Szabadságát azonban nem nyerte vissza, az ÁVH november 22-én a Jászberényhez közeli börtönbe szállította; innen 1956. január 18-án a BM Budapesti Központi Börtönébe vitték. Végül Dobi István és mások közbenjárására 1956. április 2-án érkezett vissza a családjához.

19.

Az ENSZ biztonsági tanácsa egyhangúlag ítéli el Izraelt a Szíria elleni támadás miatt.

Aron az Euratomról: Raymond Aron (1905-1983) szociológus, történész a Le Figaro-ban megjelent cikke vázolja, hogy milyen nehézségek az európai nukleáris együttműködésnek (ARON, Raymond, "Euratom", Le Figaro. 19.01.1956): Németország a párizsi békében lemondott az atomfegyverek gyártásának jogáról, viszont Franciaország négyszer többet költ atomkutatásra, mint az összes többi európai ország. A plutónium, amelyet a francia reaktorokban állítanak elő a legnagyobb mennyiségben, az atombombának is alapanyaga. Az atomenergia békés és katonai célú használatának szétválasztása voltaképpen lehetetlen.

20.

Helikopteren képzik a magyar légierőt: Megkezdik a Magyar Légierő személyzetének helikopteres átképzését. Az első Mi-4 típusú helikopter 1955 augusztusában érkezett Magyarországra, elsőként Kaszás Imre őrnagy repült ki egyedül.

22.

Meghalt Korda Sándor. A filmrendező, filmvállalkozó 141 filmnek volt a producere, illetve rendezője.

23.

Bulganyin barátkozna: Szovjetunió Minisztertanácsának elnöke Eisenhowernek írott levelében barátsági és megnemtámadási szerződés megkötését javasolja országaik között. A Szabad Nép 1956. január 2-ai számában közölt Bulganyin interjú szerint "az 1956-os esztendő a nemzetközi feszültség további enyhülésének és a béke szilárdulásának éve lesz".

25.

Hruscsov nyilatkozata szerint Eisenhower őszintén békét akar.

Mao beszédet mond a mezőgazdaság fejlesztéséről a Kínai Népköztársaság Legfelső Államtanácsán. Január közepén a KKP egyik ülésén azt a döntést hozta, hogy másként fog viszonyulni az értelmiséghez, a tudósokhoz és muvészekhez. A miniszterelnök Csou En-laj megállapította, hogy egyfajta szakadék keletkezett az értelmiség és a párt között, ami részben a pártfunkcionáriusok hibája, és megígérte nekik, hogy jobb bánásmódban fognak részesülni.

26.

Nagy-Britanniában betiltják a heroint.

Az olasz Cortina d'Ampezzo-ban megrendezett téli olimpián az alpesi számokban az osztrák sícsillag Toni Sailer jeleskedik.

Finn csapatok visszafoglalják a porkkala-i haditámaszpontot: Porkkala katonai bázis visszakerül Finnországhoz a Szovjetuniótól.

Az NDK csatlakozik a Varsói Szerződéshez.

28.

Elvis Presley első országos televíziós szereplése: A CBS csatorna Dorsey Bros Stage Show című műsorában Elvis Presley előadja az "I Got A Woman" és a "Shake, Rattle, and Roll / Flip, Flop, and Fly" című számokat.

Eisenhower visszautasítja a Bulganyin szovjet elnök által ajánlott barátsági egyezményt.

29.

Zürichben bemutatják Friedrich Dürrenmatt Öreg hölgyek látogatása című darabját.

30.

Martin Luther King házára bombát dobnak: dinamit robbant Martin Luther King házának hátsó udvarán. A polgárjogi aktivista 1955-ben az autóbuszokon érvényben levő, a feketéket sújtó ülőhely-elkülönítés ellen emelte fel szavát, s buszbojkottot szervezett Montgomeryben.

31.

Az új brazil főváros létrehozását kezdeményező Juscelino Kubitschek lesz Brazília elnöke.

Meghalt A. A. Milne, a Micimackó szerzője.

Megszületett Johnny Rotten, a Sex Pistols énekese.