1956. július: amnesztia és enyhülés

Egyéb

1.

A Szabad Nép címoldalon hozza: a sajtóvitán szervezett csoportok botrányosan zavarták meg a "becsületes kommunista hozzászólókat". Az itt elhangzottak "párt- és népi demokrácia ellenes" megnyilvánulások voltak, amelyeket a Nagy Imre körül kialakult csoportosulás irányít.

2.

A szombathelyi Vasvári Pál kör - titkára Horn Miklós tanár - a budapesti Petőfi Kör mintájára értelmiségi vitát rendez.

3.

Tito a Szovjetunióba látogat.

5.

Az OTSB és az Országos Társadalmi Labdarúgó Szövetség elnöksége menesztette az Aranycsapat szövetségi kapitányát, Sebes Gusztávot.

6.

Megkezdi a termelést a Sztálin Vasmű kokszolóműve.

9.

Piros László belügyminiszter, államvédelmi altábornagy kiadott utasítása "éberségre", "az ellenség elleni harcra", a munka "megjavítására" hívta fel a belügyi szervek figyelmét. Elrendelte, hogy "minden vezető tartsa elsőrendű kötelességének annak biztosítását, hogy saját szervei területén külső, vagy belső ellenséges elemek esetleges zavarkeltő, provokációs cselekményeket ne követhessenek el. Ennek legfontosabb feltétele a jó operatív - hálózati munka, a beérkezett adatok, jelzések gyorsfeldolgozása, értékelése, a vezetőkhöz való gyors jelentése minden olyan adatnak, jelzésnek, mely esetleges rendbontásra, provokációra utal".

Moszkvában letartóztatják Beriját, és megfosztják összes funkciójától, majd kizárják a pártból.

10.

Hegedűs András miniszterelnök fogadja a katolikus püspöki kar küldöttségét, és számos kérdésben elismerte sérelmeik jogosságát.

Az Írószövetség párttaggyűlésén a felszólalók bírálják az MDP KV június 30-i határozatát.

11.

Az MDP budapesti pártaktívája értekezletet tart.

12.

Az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsa határozatot hoz a kelet-európai országokkal kapcsolatos amerikai politikáról.

13.

Sikeres repülőgép-eltérítés Magyarországon. Fegyveres támadók eltérítik Nyugat-Németországba a Budapest-Szombathely-Zalaegerszeg között közlekedő a MALÉV járatot. A gépen 15 utas volt, a négyfős személyzet mellett. A gépet heten térítették el, a személyzet mellett az utasok közül öten visszajöttek.

Anasztaz I. Mikojan, az SZKP elnökségi tagja Budapestre érkezik. Rákosi felváltását Hegedűs Andrással javasolja, aki 1955. április óta miniszterelnök. A pozíciót Hegedűs nem vállalja. Végül Gerő Ernő személyében egyeznek meg.

14.

Mikojan az SZKP Központi Bizottságának jelenti "...a magyarországi helyzet miatt Központi Bizottságunkban és az egész szocialista táboron belül nyugtalanság tapasztalható, amely abból indul ki, hogy nem engedhető meg, hogy Magyarországon bármiféle váratlan, kellemetlen esemény történjék. ...ha bármiféle segítségre - tanácsra vagy más egyébre - van szükség, akkor Központi Bizottságunk kész segítő kezet nyújtani a magyar elvtársaknak, hogy rendbe hozzák a helyzetet".

Átadják rendeltetésének a Tiszántúl vízkészlet-gazdálkodási problémáinak enyhítésére létrehozott Keleti-főcsatornát.

15.

A budapesti Népstadionban 48 ezer néző előtt barátságos mérkőzést játszik Magyarország és Lengyelország. Az eredmény 4:1.

19.

Az amerikai kormány visszavonja ajánlatát az asszuáni gát építésében való részvételre. 20-án a Világbank és Nagy-Britannia is ugyanezt teszi.

Tito, Nasszer és Nehru találkozója a Brioni-szigeteken. Elfogadják a békés egymás mellett élés politikáját.

21.

Belügyminiszteri parancs intézkedik az egységes BM létrehozásáról; az ÁVH ismét betagozódik a minisztérium szervezetébe.

25.

Részleges amnesztiát hirdetnek Magyarországon.

Az MDP KV tájékoztatja a párttagságot a rehabilitációkról, közli, hogy a rehabilitálások döntő többsége befejeződött, 474 ügyet vizsgáltak felül.

26.

Nasszer egyiptomi államelnök bejelenti a Szuezi-csatorna államosítását. A külföldi kormányok erőfeszítései az intézkedés visszavonatására eredménytelenek maradtak. Kitör a szuezi válság, s ebből Egyiptom megerősödve kerül ki.

A Minisztertanács határozatot hoz az internálások és a kitelepítések megszüntetéséről.

27.

Az angol légierő (RAF) Lakenheath-i bázisánál egy amerikai B-47-es bombázó "touch-and-go" leszállás gyakorlása közben egy raktárépületbe csapódik. A keletkező tüzet sikerül megfékezni, mielőtt az épületben található hat darab, egyenként 4 tonna TNT-t tartalmazó atombombát elérte volna.

Panmindzsonban aláírják a koreai háború végét jelentő fegyverszüneti megállapodást.