1956. május: Rákosi utolsó szereplése

Egyéb

1.

A székesfehérvári repülőgépmotor-javító üzem elkészül az Alba Regia és Balaton nevű törpeautó-típusokkal. A mini autók kifejlesztésére a Kohó- és Gépipari Minisztérium adott megbízást 1955 októberében.

2.

Mao Ce-tung a szellemi élet sokszínűségének jegyében kihirdeti a "Virágozzék száz virág, versengjen száz iskola" jelszavát.

9.

A kormány megszünteti a nyugati határon lévő műszaki zárat. A drótsövény és érintőaknák felszedése szeptember végéig befejeződik. A nagy nemzetközi visszhangot kiváltó váratlan és meglepő döntés a szomszédos kommunista pártok rosszallásával találkozott.

"A marxista politikai gazdaságtan időszerű kérdései" címmel megtartott első jelentős Petőfi-köri vitán a párt gazdaságpolitikájának helyességét tárgyalták meg. A május 22-én folytatódó gazdaságpolitikai vitán nagyobb demokratizmust követeltek: kétségbe vonták a kapitalizmus általános válságáról szóló marxista tételt, követelések hangzottak el a jugoszláv gazdasági rendszer tanulmányozására és hazánkban való alkalmazására.

11.

Hegedűs András a Minisztertanács Elnöke fogadja a Katolikus Püspöki Kar képviselőit.

15.

Nem hivatalosan bejelentik valamennyi szovjet internálótábor feloszlatását.

16.

Gamal Abdel Nasser egyiptomi elnök államosítja a főleg angolok és franciák által használt Szuezi-csatornát.

17.

Nemzeti Panteonná és zárt temetővé nyilvánította a Fővárosi Tanács rendelete a Kerepesi úti temetőt.

18.

A KGST egyhetes berlini ülésén (VII. ülés) Bulgária felveti a hosszú lejáratú (3 éves) kétoldalú áruszállítási egyezmény megkötésének ötletét a Szovjetunió felé, amit a Szovjetunió elfogad, és többi gazdasági partnerének is ajánl.

19.

Rákosi Mátyás utolsó alkalommal lép a nyilvánosság elé. A budapesti Sportcsarnokban a pártvezető a Rajk-per kapcsán elismerte: "Meg kell mondani nyíltan és őszintén, hogy abban, hogy nálunk ilyen súlyos törvénytelenségek előfordulhattak, hibás vagyok én magam is, aki a párt legfontosabb posztján állottam, de hibás bizonyos fokig pártunk akkori vezetése is." Ezzel a beismeréssel nemcsak Rákosi, de a kommunista uralom is elvesztette legitimitását.

20.

Magyarország - Csehszlovákia 2:4 (1:2).

21.

A DISZ Petőfi kör újjáalakuló vezetőség tagjai: Bohó Róbert, Csatári Dániel, Diószegi András, Fekete Ferenc, Győrffy Sándor, Hardy Gyula, Hegedűs András, Horváth Teri, Huszár Tibor, Kázmér Sándor, Máté György, Nagy Balázs, Nagy József, Pataki Ferenc, Pécsi Kálmán, Sántha Ferenc, Somogyi Árpád, Révész György, Tánczos Gábor, Wirth Ádám.

25.

Meghalt Supka Géza, régész, politikus, prágai követ, a Könyvnap életre hívója, az MTA tagja.

29.

A belügyminiszter-helyettes utasításban teszi lehetővé a határőrség erőinek karhatalmi alkalmazását. A határőrség és a belső karhatalom csapatainak, alegységeinek együttműködéséről intézkedő utasítás szerint a két szervezet együttműködése a határsértők kutatására, razziára, a belső karhatalom őrségi zászlóaljai által őrzött objektumok megtámadása esetén a támadás elhárítására irányuló segítségnyújtásra terjedt ki.

85 millió dolláros kártalanításban állapodik meg Magyarország Jugoszláviával. A kártalanítási összeg nagyobb része az 1949-ben felfüggesztett, és még fennálló jóvátétel volt, a maradék pedig hazánk Jugoszláviával szemben fennálló egyéb kártalanítási ügyeit is lezárja.

Az Európai Szén- és Acélközösség (ESZAK, más néven Montánunió) hat tagállamának külügyminisztere Velencében találkozott, és elfogadták az Európai Gazdasági Közösséget (EGK) és az Európai Atomenergia Közösséget (EURATOM) előkészítő Spaak-jelentést. Az ESZAK, az EGK, valamint az EURATOM szerződéseinek 1965-ös egyesítése alapozta meg az európai integrációt.

31.

Szabad Európa Rádió: "Mivel nincs veszély és nem is lehet veszély, mert hiszen azok a társadalmi rétegek, melyek felidézhetők, eltűntek az enyészetben. Mi szükség tehát az elnyomó szervezetek fenntartására, sőt növelésére?..."