1956. szeptember: átszervezés és rehabilitáció

Egyéb

1.

50 szociáldemokrata elítéltet az Elnöki Tanács jogi rehabilitációban részesít.

2.

Az MDP KV határozata alapján élő személyről nem neveznek el többé utcát.

Az értelmiségiek rehabilitációját üdvözli, s az értelmiségiek helyzetét elemzi Losonczy Géza a Művelt Népben megjelent írásában:
"1949 óta - a Rajk-per óta - újra és újra fellobbantak az értelmiségellenes hangulatok. Nem véletlenül és nem maguktól. A Rajk-ügy idején egyesek gyakran hangsúlyozták, hogy az elítéltek között nincs egyetlenegy munkás- vagy parasztszármazású sem; hogy ezek egytől egyig gyökértelen, kispolgári értelmiségiek. Ugyanakkor szemináriumokon tanították, hogy az összeesküvők egytől egyig munkás- és parasztgyűlölő intellektuelek voltak, ellenségei a munkás káderpolitikának, stb., stb. Ez a propaganda, amelynek oly keserű gyümölcsei teremtek a gyakorlatban a későbbi években, zavartalanul folyt úgyszólván végig, 1949 és 1953 között, s változott formában, de lényegében azonos tartalommal felbukkant mindannyiszor, valahányszor a 49-53-as tendenciák erősebben tudták érvényesíteni befolyásukat. Elég a tavalyi év végén született irodalmi határozat, és az ez év nyarán létrejött Petőfi-köri határozat utáni légkörre visszagondolni. Világos, hogy az értelmiség helyzetének alapvető rendezésére irányuló törekvés sikerét csak a XX. kongresszus szellemének teljes és végleges győzelme biztosíthatja."

4.

Kodály Zoltán - Petőfi Sándor: Nemzeti Dal című művének bemutató előadása a Károlyi-kertben.

8.

Síremléket a legnagyobb magyar proletárköltőnek: az Irodalmi Újság 1956. szeptember 8-i számának utolsó oldalán Szerény javaslat... címmel, -tha szignóval kis glossza jelent meg  József Attila síremlékéről. A költő halálának huszadik évfordulójára utalva ez olvasható: "Az évforduló tiszteletére, de attól függetlenül is: állítsanak méltóbb síremléket a legnagyobb magyar proletárköltőnek, József Attilának."

9.

A "kispolgári" szó jelentésének eltorzításáról szól a Művelt Nép vezércikke:
"...az értelmiség köreiben gyakran jelentkezett a kispolgári befolyás. (És itt mindenekelőtt a valóságos jobboldali, nacionalista, antiszemita, kozmopolita stb. hatásokra, illetve a velük szövetséges szektás, dogmatikus nézetekre gondolunk. Amit az elmúlt években ?kispolgári befolyás? címszóval illettünk, az igen gyakran a munkásosztály és a parasztság befolyása volt az értelmiségre, a munkásosztályban és a parasztságban fortyogó hangulat megfogalmazása, kicsapódása az irodalomban, művészetben, újságírásban stb)." (Elvhűséget! Művelt Nép, 1956. szeptember 9.)

"Közös dolgainkról" címmel az erdélyi magyarságról szóló cikket közöl a Szabad Nép, amelyben Pándi Pál egyhónapos erdélyi körútjának tapasztalatait jegyzi le. Pándi szóvá tesz néhány sérelmet, problémát, például: még a Magyar Autonóm Tartományban is előfordul, hogy a bíróságokon a tartomány lakosságának többségét adó magyarság nyelvét nem értő hivatalnokok vannak funkcióban; nehezen lehet hozzájutni a magyarországi folyóiratokhoz, könyvekhez, stb. Mivel a "kényes kérdéseket" sem hallgatja el (ezzel pedig közvetve bár, de bírálja a román pártvezetés magyarságpolitikáját), a bukaresti pártvezetés tiltakozik a magyar pártvezetésnél, mert a cikk hangnemét helytelennek tartják, ráadásul szerintük egyes kitételei beavatkozást jelentenek a román belügyekbe, sőt a kezdő mondatok a revizionizmust is jelzik egyben. (A lapszámot Romániában kivonják a forgalomból.) Keleti Ferenc nagykövet a Budapestre küldött jelentésében azt ajánlja a külügyminisztériumnak, illetve a pártvezetésnek, hogy védjék meg a cikket a román kirohanásoktól.

12.

A Magyar Püspöki Kar körlevelet ad ki az abortusz ellen.

14.

A Szovjetunióban titkos rendelettel amnesztiában részesítik a nem szovjet állampolgárságú politikai foglyokat.

15.

A Kínai Kommunista Párt szeptember 15-17-ig zajló VIII. kongresszusán leszögezik, hogy Kínában elérkezett a forradalom szocialista szakasza, amelyben a népi hatalom proletárdiktatúra formájában valósul meg. A "Virágozzék száz virág" jelszó értelmében hangsúlyozzák a kollektív vezetés fontosságát, elítélik a személyi kultuszt. A KB elnöke Mao Ce-tung, a főtitkár Teng Hsziao-ping.

16.

Magyarország 3:1-re legyőzi Jugoszláviát a Belgrádban 65 ezer néző előtt zajló Európa Kupa mérkőzésen.

17.

Az Írószövetség közgyűlése élesen bírálja a kultúrpolitikát és Nagy Imre mellett tüntet. Leszavazták a régi tisztségviselőket, és addig mellőzött írókat választottak a vezető testületekbe.

19-27.

Hruscsov magánlátogatásra érkezik Jugoszláviába, Brioni szigetén tárgyal Titóval.

19.

Újra kezdődnek a Petőfi Kör vitái. Két és fél hónapos politikai szünet után az első őszi vita: "A népi kollégiumok nevelési tapasztalatai".

Befejeződik a műszaki zár felszámolása a magyar-osztrák határon.

21.

"A népi kollégiumok nevelési tapasztalatai" címmel közölt Magyar Nemzet cikk szerint kollégiumi demokrácia csakis akkor lesz, ha a társadalomban sikeresen fejlődik tovább a demokratizmus.

22.

Rádióbeszédében a teljes írói szabadság mellett tört lándzsát Veres Péter, az Írószövetség akkori elnöke.

23.

A kollégiumi mozgalom rehabilitációját követeli a Művelt Nép cikke: az új népi kollégiumok felállításához, a mozgalom újjászervezéséhez az egész társadalom összefogására, elsősorban az ifjúság és a pedagógusok aktív részvételére van szükség. A kollégiumépítő mozgalom e nélkül kudarcra van ítélve - vélekedik a szerző.

A magyar válogatott 1:0-ás győzelmet arat Moszkvában a Szovjetunió ellen 105 ezer néző előtt, barátságos mérkőzésen. Egy év múlva, 1957. szeptember 22-én a szovjet válogatott győzött 2:1-re a Népstadionban.

25.

Felavatták a transzatlanti telefon kábelt, amely Skócia és Újfundland között 36 telefon csatornát vezetett át az Atlanti óceán alatt. Az első 24 órában 588 hívást kezdeményeztek Londonból Amerikába és 119-et Kanadába.

26.

A Petőfi Kör vitája "A gazdasági vezetés kérdései" címmel.

Megkezdődik a Magyar Néphadsereg átszervezése: jóváhagyták a Magyar Néphadsereg új állománytábláját és az átszervezéssel kapcsolatos végrehajtási utasítást. Októberben a forradalom kitörése a legfelső politikai vezetés bizonyos köreit váratlanul érte: a teljes átszervezés állapotában lévő hadsereg még egységes, határozott vezetés esetén nem volt alkalmazható bizonyos korlátozások nélkül.

Energiaválság: A Szabad Népben bejelentették, hogy októberben három hétre szénhiány miatt 600 vonatot le kell állítani. Benzinhiány miatt hasonló sors várt 500 buszra és 1000 teherautóra.28.

Önkéntesség, szabadság, jókedv - Szabad Ifjúság cikke szerint ezek legyenek az új kollégiumok jelszavai. Lukácsy Sándor írásában hozzászólásra buzdítja a tanuló ifjúságot a kollégiumi élet és a kollégiumi mozgalom új irányelveinek a kialakításában, hogy részesei legyenek a gyakorlati és elvi kérdések megvitatásának.

MDP PB-határozat: Rajk László, Pálffy György, Szőnyi Tibor és Szalai András katonai gyászpompával történő október 6-i eltemetéséről.

"A magyar nevelésügy kérdései" címmel zajlik vita szeptember 28-tól október 12-ig a Petőfi Körben. Mérei Ferenc, a Gyermeklélektani Intézet tudományos kutatója a Petőfi Kör nevelésügyi vitáján - 1956 szeptember végén - a felszólalását az alábbi szavakkal zárta: "S bizton mondhatjuk - immár suttogni sem kell - hogy az értelmiség derékhada, a művelődés munkásainak, pedagógusoknak a tábora is mélységes szolidaritást vállalt és vállal az írók ügyével, amely egyben a népé, a haladásé, az emberiségé, a szocialista demokráciáé."

29.

"A viták nyilvánosságáért!" Címmel az Irodalmi Újságban megjelent cikkében Lukácsy Sándor a Petőfi Kör május 30-án és június elsején megrendezett történész-vitájáról, a Századokban megjelenő beszámolót bírálta. Véleménye szerint a nagyközönség a sajtóból nem tud érdemben tájékozódni az eszmecserékről.

Változást sürgettek az egyetemi és főiskolai oktatás tartalmi, szervezeti kérdéseiben a Magyar Nemzet cikke szerint az egyetemek és a főiskolák vezetőinek országos értekezletén is.

30.

Tito és Gerő Ernő találkozója a Krímben. Gerő az MDP PB október 8-i ülésén számol be a megbeszélésekről.