A Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolán 2005. májusában önálló szervezeti egységként született meg a Pécsi Egyháztörténeti Intézet. Létrehívását az tette szükségessé, hogy a főiskolán folyó oktatásban az egyháztörténet hangsúlyosabb szerepet kapjon.
A legújabb kutatási eredmények megismertetése és tudományos kapcsolatépítés céljából az intézet évente tudományos összejöveteleket, konferenciákat szervez, és ezek anyagát nyomtatásban is megjelenteti. 2005. szeptember 26-án a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolán "A Pécsi egyházmegye történetére vonatkozó források és levéltárak" címmel rendeztek konferenciát.
Az intézet idén szeptemberben egy regionális keretekben maradó rendtörténeti konferenciát kíván megszervezni. A távlati tervek között szerepel egy az egyházmegye etnikai sokszínségével, egy a hangsúlyosan koraújkorral foglalkozó, valamint a legújabb plébániatörténeti kutatások eredményeit bemutató tudományos ülésnek kíván teret adni. Ezeknek a rendezvényeknek a legfontosabb célja a hallgatók megismertetése a legújabb kutatási eredményekkel, valamint, hogy a nyomtatásban megjelenő anyagok későbbi kutatások alapjaivá válhassanak. (További részletek: Magyar Egyháztörténeti Vázlatok 2005/3-4. 185-189)
A tavaly őszi tanácskozás előadásai most a Múlt-kor e-folyóirata 4. évfolyamának 1. számában olvashatók, azok jegyzetelt változatát pedig az Intézet hamarosan kötetbe rendezve jelenteti meg.
Tartalom
Az Apostoli Penitenciária levéltára és a késő középkori társadalom- és egyháztörténetírás - Erdélyi Gabriella A hódoltsági katolikus egyháztörténet forrásai - Molnár Antal A magyar egyháztörténetre vonatkozó források a bécsi levéltárakban - Fazekas István Az egyháztörténet 18-19. századi forrásai a dunántúli megyei levéltárakban - Gőzsy Zoltán 20. századi magyar egyháztörténet és módszertani javaslatok a levéltári források tükrében - Spannenberger Norbert Az egyháztörténet 20. századi forrásai - Gárdonyi Máté A cikkek az e-folyóirat oldalán olvashatók