Nem fogynak a kritizált japán tankönyvek

Egyéb

Egy múlt héten megjelent japán kormányzati felmérés adatai szerint a középiskolák mindössze 0,4 százaléka választotta az internetre is felkerült vitás történelemkönyveket (melyek egy ideje már angolul is böngészhetők, illetve letölthetők pdf-formátumban is). A könyvek elfogadottsága azonban - ha nem is nagyon - magasabb lett a 4 évvel ezelőtti 0,2 százaléknál, ám még mindig nagyon messze van a kiadók által áhított 10 százaléktól.
 


japantankonyvek_multkorhu.jpg
 

Illusztrációs változások: az egyik könyv (bal oldalon látható) propaganda-képét szülői tiltakozás hatására cserélték le erre a (jobb oldali) háborús képre

A felmérésben szereplő könyveket a Japán Történelemkönyvek Reformjáért létrejött Társaság szerkesztette, és azokat a dicső múlt megismerésére jövőre 4912 diák használja majd - áll a japán oktatási minisztérium közleményében.

Szintén kevésbé sikeres az állampolgári ismereteket hasonló szellemben oktató könyv: azt mindössze a diákok 0,2 százaléka, azaz 2338-an használják majd.

Az oktatási minisztérium sokáig ellenállt az ominózus kötetek tankönyvvé minősítésének, ám a négy évente lefolytatott eljárás során tavaly többségbe kerültek azok, akik ezekre a könyvekre szavaztak. A tankönyvek így szabad utat kaptak az iskolákban is.

Mivel - a legismeretebb, Kisosha Kiadó által megjelentetett - tankönyv megengedően, sőt néhol kimondottan támogatóan beszél a japán militarista külpolitikáról, és agresszív hódításokról, ezért hamar nemzetközi felháborodást váltott ki. Mindez rányomta bélyegét a második világháború befejezésének 60. évfordulójára is.

A könyvet elfogadó és használó iskolák előtt folyamatosan tüntetnek a szülők és a különböző civil mozgalmak is: a birodalmi szellem azonnali száműzését követelik az iskolákból. Ez azonban - ahogy a himnusszal kapcsolatos viták is jelzik - nem lesz könnyű feladat.