Nőügyei miatt mentették fel a zalaegerszegi párttitkárt

Egyéb

 

Egy politikus botrányos élete

Seress János 1920. február 11-én született Sátoraljaújhelyen. A gimnáziumi érettségit - amelyet szülővárosában szerzett meg -, majd rövid alkalmi munkát követően, 1939-ben bevonult katonának. Itt a tartalékos tiszti tanfolyam elvégzése után hadnagyi rendfokozatot ért el. A háború végén csatlakozott az újjászerveződő magyar hadsereghez, ahonnét nevelőtisztként szerelt le 1946 elején. Visszatérve Sátoraljaújhelyre és bekapcsolódva annak politikai életébe, a helyi SZDP városi szervezetének titkára lett. Központi döntés alapján - saját bevallása szerint személyes okból, más források alapján botrányos nőügyek miatt  - 1948 elején Zalaegerszegre helyezték.

Seress feladatául a helyi MKP és SZDP városi szervezetei egyesítésének levezénylését kapta. Munkájának megkönnyítése érdekében, Zalaegerszegre érkezésével egy időben függetlenítették az SZDP városi titkárának posztját, amit korábban társadalmi munkában láttak el. A pártegyesítés után, ritka kivételként nem a kommunista párt első embere, hanem Seress lett az MDP városi titkára Zalaegerszegen. Ennek tükrében elég nehéz elképzelni, hogy ne fűzték volna Seresst gyengéd szálak az MKP-hoz. Ha bizonyítani nem is tudjuk, mindenesetre erősen gyanítható a kriptokommunistaság.

A zalaegerszegi SZDP szétverésében érdemeket szerzett és már a munka folyamán magas pozícióra ígéretet kapó Seress János alaptípusát produkálta a földrajzi és szakmai értelemben egyaránt idegen területre behelyezett pártfunkcionáriusnak. Botrányokkal fűszerezett működése állandó beszédtéma volt a városban, amit a helyi folklór ráadásul erősen el is túlzott. Nőügyei és italozásai állandó fejtörést okoztak feletteseinek. Az alábbi dokumentum egy Seressel szemben lefolytatott fegyelmi vizsgálat jegyzőkönyve, amelyből egy augusztus 20-i ünnepséget követő átmulatott éjszaka történései és következményei bomlanak elő.

Seress ezt a fejmosást még megúszta, kilengései azonban nem szűntek meg, sőt egyre nagyobb hullámokat vertek. Végzetét egy, az MDP Rákosi iitkárságára eljuttatott, 1950 december végén vagy 1951 január elején keletkezett levél okozta, amelynek megfogalmazásában - a párttitkárnak a nőkkel szembeni viselt dolgait illetően - több zalaegerszegi hölgy is részt vett. Ezt a botrányt már nem lehetett szőnyeg alá söpörni, a titkárnak mennie kellett, nemcsak a pozícióból, de a városból is. Felmentésére 1951. január 25-én került sor, ezután Seress János Budapestre távozott.

Egy átmulatott éjszaka következményei MDP Megyebizottság, Zalaegerszeg

Jegyzőkönyv

Felvétetett 1949. VIII. 26-án a Megyebizottság helyiségében megtartott fegyelmi bizottsági ülésen.

Jelen vannak: Lakatos Dezső, Csáder Sándor, Zachar Lajos, Fekécs Imre, Farkas József  elvtársak, mint a fegyelmi bizottság tagjai.

Tárgy: Seress János zalaegerszegi v. titkár fegyelmi ügye.

Csáder: Te magad is kértél fegyelmit magad ellen, a M[egyei]. B[izottság]. a következőket tudja, szeretnénk, ha te választ adnál, hogy nézed ezt az ügyet. Te szombatra virradó éjszaka éjfélig ittál a Gosztonyi vendéglőben Szabó elvtárssal, utána elmentetek a Sportpályára, majd elmentetek Tischlerék lakására és te bezörgettél azzal, hogy fontos ügybe beszélni akarsz velük. Ők beengedtek, lehetett látni, hogy ittál, több dologról beszéltél és azt kérted, hogy Tischlerné menjen el veled. Tischler Rózsát más ügybe hivattuk be és kérdeztük tőle ezt is, nem akarta elmondani, nem tudom, hogy te ígértetted meg vele, hogy ne mondja el senkinek. Tischlerné nem akart veled menni és azt mondta, hogy rosszul van, te hozattál orvost. Rotschild elvtárs [az orvos] felismerte a helyzetet és orvosságért akart küldeni, autóba szálltatok, az asszony a Gosztonyinál szállt ki, Radóékhoz ment át és te akkor maradtál le tőle.

Seress: Beismerem, hogy súlyos hiba történt, elítélem önmagamat, vétettem a pártszerű magatartás ellen, én nemcsak egyszerű párttag vagyok, hanem fontos funkcióban lévő, ez most felesleges munka a párt részéről és azért is elítélem magam, hogy az elvtársakat elvonom a fontosabb munkától. Tischlerékkel másnap este találkoztam és kértem, hogy ne haragudjanak, hogy ez megtörtént és ne vigyék ezt tovább, elmentem hozzájuk és megkértem, hogy ne haragudjanak. [sic!] Ez tényleg megtörtént az egész, és nagyon szégyellem, azóta rengeteget töprengek. Nekem nagyon kellene vigyázni, mert a városban nem jó hatást vált ki a Pártra nézve, ha a városi titkár ilyet követ el.

Csáder: Emlékszel arra, hogy mikor nem akart az asszony elmenni, azt mondtad, hogy Sztálin és Rákosi elvtárs parancsa. Mondtad azt, hogy te folytattál egyetemi tanulmányokat  és azt a SZU-ban akarod folytatni.

Seress: Ezekre nem emlékszem, azt tudom csak, hogy az utcán odamentem hozzá és beszéltem vele és utána elmentem haza. Az egész esetet súlyosan elítélem.

Lakatos: Mit lát ebben a legsúlyosabbnak?

Seress: Egy pártfunkcionárius nem fogyaszthat annyi bort, hogy ilyen dolog megtörténjen vele. Nem azt mondom, hogy egy kommunista ne igyon egy pohár bort, de tudni kell a mértéket tartani. Nem volt szándékomban, hogy nagyobb mennyiségű alkoholt igyak, Szabó  elvtárssal voltunk kb. 4 litert ittunk meg. A Gosztonyi vendéglőbe ketten voltunk csak, zenekar se volt, a sportpályán éjfél után voltunk, hárman voltak, akik kártyáztak, mi csendesen iddogáltunk. Azért történt ez meg, mert el voltam keseredve, pártiskolára szerettem volna menni. 3 esetben fordult elő velem ilyesmi, a télen egyszer egyedül mulattam, most Szabóval és egyszer a választás után  a vármegyeházán.

Lakatos: A pártiskola miatt történt, nem nőügy volt? Nőtársasága van, vagy volt? Mit gondol, ez használ a Pártnak? Fegyelmi ügye volt már?

Seress: 8 hónapig nem fordult elő, nem néztem rá senkire, nem iszom, nem nézek rá nőre. Nincs társaságom, Neuwalddal szoktam sétálni néha. Aki társaságnak számít, olyan nőismerősöm nem volt. Ez nagyon árt a Pártnak, beszéltek róla a városban is. Fegyelmi ügyem nem volt, mikor áthelyeztek, nem volt fegyelmim.

Lakatos: Azzal a nővel, aki miatt áthelyezték, nincs kapcsolata? Levelet se ír? Mit akart Tischler Rózsa anyjával?

Seress: Nincs kapcsolatom vele, levelet se ír azóta, mikor utolsó ízben Lakatos elvtárs adta át. Súlyosan elítélem, mert nekem ezt nem lett volna szabad megcsinálni. Tischler Rózsával nem volt viszonyom, kétszer, háromszor beszéltem vele, gondoltam arra, hogy elveszem feleségül. Nem tudom elképzelni, hogy az anyjával mit akarhattam. Azelőtt se szoktam mulatozni.

Lakatos: Szabó és Seress korcsmába mentek, ez elég elítélendő dolog, nem arról van szó, hogy nem ihat bort egy funkcionárius. Elég rendetlen életet él, ezért mi is felelősek vagyunk, nem tudunk segíteni, hogy rendes környezetbe kerüljön és van nála olyan probléma, hogy szeretett volna elmenni iskolára, volt egy betegsége, ami most már gyógyulóban van, de ezeket figyelembe véve sem mentheti, hogy egy városi titkár ilyet csinál, egy magánlakáshoz megy, kizörget nőket és viszi magával.

Zachár: Egy hét alatt harmadszor találkoztam Tischler Rózsa nevével, egyik elvtársnak sincs vele viszonya és minden funkcionárius beleesik.

Fekécs: Seress jól viszonylik a hibáihoz, nem helyes, hogy ilyen hibákat elkövet, súlyosan elítéli ezt a dolgot, ő maga is kért fegyelmit maga ellen. [sic!]

Csáder: Ami megtörtént kizárást vonna maga után, enyhítő körülmények, figyelembe kell venni azt, amit Lakatos elvtárs mondott, vannak egyéni problémái, betegsége, nincs megfelelő társasága, egy harmadik kérdés is van, amit nem mondott nekünk, és ahogy viszonylik a kérdésekhez, látja, hogy súlyos hibát követett el, egy súlyos fegyelmi jó útra fogja téríteni. [sic!] Ha ezeket figyelembe vesszük, akkor szigorú megrovást érdemel. Súlyosbító körülmény, a múltjában van elég nagy folt, katonatiszt volt, volt egy problémája már, amiért áthelyezték. Fel kell, hogy vessük, maradhat-e a funkciójában? Nagyon opportunista álláspont lenne, ha azt javasolnánk, hogy maradhat. A választás után is nyilvánosság előtt ittasan mutatkozott.

Lakatos: Amit az elvtársak elmondtak, az igaz, van nála egy jónéhány ok, amit enyhítőnek kell venni, az is igaz, hogy vannak okok, ami súlyosbító. [sic!] Katonatiszt volt, polgári családból származik, nem véletlen, hogy két polgári származású ember került össze és ment el mulatni. Jól viszonylik a hibáihoz, elég értelmes ember és azt se lehet rámondani, hogy nem fejlődőképes. Arra kell venni az irányt, hogy folyamatosan gondoskodni kell a leváltásáról és helyette megfelelő munkáskádert beállítani. Az a véleményem, hogy amit elkövetett, súlyos, de bizonyos tekintetben mi is hibásak vagyunk, egy alkalommal előfordult, hogy ittas volt, és nem állítottuk fegyelmi elé, ha akkor fegyelmi elé állítottuk volna, nem biztos, hogy ez a mostani hibája bekövetkezett volna. Mi is hibásak voltunk, hogy a választás után funkcionáriusok társaságában ivott és utána kiment a tömeg elé az erkélyre és nem állítottuk fegyelmi elé. Nem tudom, hogy helyes lenne, ha a kizárás után a legsúlyosabb büntetést adjuk és én a megrovás mellett vagyok azzal, hogy a M. B. gondoskodjon a leváltásáról hamarosan, és őt máshova kell áthelyezni, ahol a párthoz való hűségét fel tudjuk használni. A M. B. elfogadja egyhangúlag. [sic!]

Határozat

A Párt magába bízik Seress elvtárs, hogy javítsa ki a hibáit, amit elkövetett, arra az álláspontra helyezkedett a M. B., hogy magát megrója. [sic!] Külön felhívom a figyelmét, hogy haladéktalanul kezdjen minden pártszerűtlenség, minden lazaság felszámolásához. [sic!] Maga elég értelmes ember, hogy ezt felfogja és bebizonyítsa, hogy helyes volt a párt határozata.

Seress: Tudomásul veszem a határozatot, nem szokásom ígéretet tenni, de én jóvá fogom tenni a hibákat.

Buchwald Béláné
jegyzőkönyvvezető