Éppen 57 éve, 1961. január 12-én mutatták be az első magyar musicalt a Petőfi Színházban, amely nem más volt, mint Hubay Miklós, Vas István és Ránki György Egy szerelem három éjszakája című műve. Erre emlékezve a Bajor Gizi Színészmúzeum kezdeményezésére 2012 óta január 12-én ünnepeljük a magyar musical napját. De mit érdemes tudni erről a műfajról, és melyek azok a kiemelkedő musicalek, melyeket legalább egyszer nekünk is látnunk kell? Nézzük!

 


az_operahaz_fantomja_original_54092.jpg
Az Operaház FantomjaFotó: jegy.hu

A musical különleges színpadi műfaj, hiszen számos társművészetet is beemel a produkcióba: így a táncművészetet, a képzőművészetet és a zeneművészetet. Bár zenés színpadi darabok már az ókor óta szórakoztatják a nézőket, a musical csak a 19. és 20. század fordulóján született, és a daljáték és operett az őse. Bár a műfaj minden ízében amerikai, a musical és a Broadway fogalmát pedig sokszor együtt emlegetjük, mégis fontos tudni, hogy a legendássá vált 42. utcai helyszínt elsősorban a Kelet-Európáról bevándorolt producerek tették híressé, ahogy Hollywoodot is.

 

Az első igazán modernnek számító musical Leanord Bernstein és Stephen Sondheim West Side Storyja volt 1957-ben, de már 1955-ben is bemutattak olyan musicalt, amelyet máig hatalmas hírnév övez: ez Alan Jay Lerner és Frederick Loewe My Fair Lady című műve. Szintén kiemelkedő a Hair, amely pedig az első olyan, kultusszá váló musical lett 1969-ben, amely csaknem kizárólag beat- és rockzenére épült. De híres és kihagyhatatlan a sorból Andrew Lloyd Webbertől a Jesus Christ Superstar (a Jézus Krisztus szupersztár) is, melyet 1971-ben mutattak be. Webbernek több alkotását is érdemes kiemelni, 1976-ból az Evitát, 1981-ból a Macskákat, majd 1986-ból Az Operaház Fantomját.

 

A magyar musical sem marad el a világszínvonal mögött. Az 1970-es évektől olyan sikerművek láttak napvilágot, mint a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról, az István, a király, A padlás, a Légy jó mindhalálig, a Valahol Európában, A dzsungel könyve, a Hotel Menthol vagy a Made in Hungária.

 

A fenti darabokat mindannyian ismerjük, szeretjük, mindenkinek megvan közülük a kedvence. De nézzük meg azt is, milyen előadásokkal találkozhatunk idén! Összegyűjtöttünk öt olyan premiert, melyet 2018-ban láthatunk.

1.

Dorian Gray

Várkonyi Mátyás musicaljét, az Oscar Wilde kultikus regényéből készült Dorian Grayt 2018. január 19-én mutatja be a Budapesti Operettszínház ? olvashatjuk a színház oldalán. Ahogy írják: ?a ?90-es években itthon és Európa szerte zajos sikert aratott alkotást most Réthly Attila állítja színpadra a Kálmán Imre Teátrumban, a címszerepben Kocsis Dénessel. Mellette ott lesznek a korábbi nagy elődök Csengeri Attila, ezúttal a festő és Homonnay Zsolt Lord Henry szerepében.?

Részleteket ITT lehet olvasni!

 


gubik_petra_es_kocsis_denes.jpg
Gubik Petra és Kocsis DénesFotó: operett.hu/Gordon Eszter

2.

Szomorú vasárnap

Müller Péter és Seress Rezső Szomorú vasárnap című musicaljét március 29-én mutatják be a Madách Színházban. ?A Csak átutazó vagyok... című dal zeneszerzője Horváth Jenő, a Szomorú vasárnap című dal szövegírója Jávor László, az Ember egy léha? című dal szerzője Erdélyi Mihály, a Maga az első bűnös asszony című dal zeneszerzője László Imre. Dramaturg: Vinkó József. Az előadást az UMPA ügynökség és az EMB Universal Zeneműkiadó engedélyezte.

Részleteket ITT lehet olvasni!

3.

Apáca Show

?Magyarországon még sosem láthatta a közönség a ?90-es évek ikonikus filmvígjátékából készült musicalsikert, a Westenden és Broadwayn már nézők millióit elcsábító Apáca Show-t. Ám 2018-ban a Szegedi Szabadtéri Játékokon a fesztivál és a Zikkurat bemutatja a nyolcszoros Oscar-díjas zeneszerző, Alan Menken darabját, aki többek közt a Szépség és a Szörnyeteget, az Aladint, A kis hableányt és A Notre Dame-i toronyőrt is jegyzi. A vérpezsdítő soul- és disco-dallamokkal fűszerezett vígjáték méltó folytatása lesz a szintén világsikerű film alapján született és popslágerekkel hódító Mamma Mia!-nak? ? olvashatjuk a szegediszabadteri.hu-n, ahol azt is elárulják: Molnár Piroska alakítja majd a zárdafőnöknőt, aki a történet szerint a diszkódíva Deloris rejtekhelyét biztosítja, Feke Pál lesz Eddie Souther rendőrtiszt, aki az izgalmas sztorit indító bűntény megoldására törekszik, Alföldi Róbertet pedig gengszterként láthatjuk az előadásban, Curtis Jackson szerepében.

Időpontok: 2018. augusztus 10., 11., 12., (esőnap: 13., 14.) 17., 18., 19. (esőnap: 20., 21.)

Részleteket ITT lehet olvasni!

4.

Rocksuli

Újabb különleges előadással készül szeptemberre a Madách Színház. Andrew Lloyd Webber ? Julian Fellowes ? Glenn Slater rock musicaljét, a Rocksulit viszik színre Szirtes Tamás rendezésében.

Bemutató: 2018. szeptember 14., 15. és 16.

Részleteket ITT lehet olvasni!

Összeállította: Wéber Anikó

Forrás: ezenanapon.hu, Wikipédia, szegediszabadteri.hu, madachszinhaz.hu, operett.hu